Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Manisa Gölmarmara’da ana arılar üreticilerle buluştu

Manisa Gölmarmara’da ana arılar üreticilerle buluştu

ateshaber ateshaber -
21 0

MANİSA (İGFA) – Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Gölmarmara ilçesi Hıroğlu Mahallesi’nde ilgili Bakanlığın oluruyla açılan Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nde birinci ana arıların dağıtım heyecanı yaşandı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nin kendi eserleri olan birinci ana arıların dağıtım merasimine Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, Kırsal Hizmetler Dairesi Lideri Yılmaz Usta, Manisa İli Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Mehmet Ali Turgut, S.S. Manisa Bal Üreticileri Ziraî Kalkınma Kooperatifi’ni temsilen Hasan Dinç, şube müdürleri ve arı yetiştiricileri katıldı.

Ana Arı Dağıtım Merasiminde konuşan Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, “Öncelikle hepinizi hürmet ve sevgiyle selamlıyorum, Manisa Büyükşehir Belediye Liderimiz Cengiz Ergün’ün selamlarını iletiyorum. Ana arı dağıtım merasimine beğenilen geldiniz, sefalar getirdiniz. Bu merkezi yaklaşık 4 ay evvel açtık, Hüseyin Balkaya hocamız sağ olsun, birinci eserlerimizi aldık. Bunların dağıtımlarını yapacağız. Geçen sene Liderimiz, kırsala 70 milyon liralık bütçeyi ayırmıştı, onlarca projeyi hayata geçirmiştik. Ziraatın her noktasına dayanaklarımız olmuştu. Bu sene rekor bir bütçe; 130 milyonluk bütçeyi kırsala ayırdık. Ulu Lider Atatürk’ün söz ettiği üzere ‘Köylü Milletin Efendisidir’ anlayışıyla, Cengiz Ergün Liderimizin da talimatlarıyla onlarca projeyi bu sene de hayata geçireceğiz. Siz arı yetiştiricilerimizle ilgili olarak da, ana arı dağıtımlarımız yıl boyunca devam edecek. Her ay 450-500 adet civarında ana arı üretimi yapmayı hedefliyoruz. Ana arılar üretildikçe, peyderpey dağıtılacak. Arı Kayıt Sistemine (AKS) kayıtlı 30-200 adet etkin kovan varlığına sahip arıcılarımıza bu arıları vereceğiz. Bunun yanı sıra merkezimizde arı üretimi ve katma kıymeti yüksek arıcılık eserleri üretimine yönelik uygulamalı ve teorik eğitimler vereceğiz. Yeniden sizler için hazırladığımız birtakım projelerimiz var. İlerleyen periyotlarda netleştikçe onları da paylaşacağız. Katılımlarınızdan ötürü hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Arıcılık Eğitim ve Ana Arı Üretim Merkezi’nin birinci eserleri olan ana arılar üreticilere dağıtıldı. 47 üreticiye 10’ar adet olmak üzere toplamda 470 adet ana arı üreticilere teslim edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir