Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Makine ihracatı birinci 5 ayda 11,7 milyar dolar

Makine ihracatı birinci 5 ayda 11,7 milyar dolar

ateshaber ateshaber -
24 0

İZMİR (İGFA) – Makine imalat sanayi konsolide datalarına nazaran, yılın birinci 5 ayı sonunda Türkiye’nin özgür bölgeler dâhil toplam makine 11,7 milyar dolar oldu.

Mayıs’ta geçen yıla nazaran aylık bazda bedel olarak yüzde 33,5, ölçü olarak yüzde 12,7 artış sağlayan bölüm, 2,4 milyar dolar ihracata ulaştı. 5 aylık periyotta KG başına ortalama ihracat ünite fiyatlarının 7 doların üzerinde seyrettiği bölüm, bu yıl ölçü olarak daha az ihracat gerçekleştirmesine karşın bedel bazında yüzde 11,7 artış sağladı. Bu devirde en büyük iki ihracat pazarını oluşturan Almanya ve Rusya’da KG başına ortalama ihracat ünite fiyatı 10 dolara dayanan dalın, üçüncü sıradaki ABD’ye ihracatında ünite fiyatları 12,3 dolara yükseldi.

2023’ün birinci 5 ayında sağlanan 1,1 milyar dolarlık yükselişin yarıdan fazlasının Rusya’ya yapılan ihracat artışından kaynaklandığına dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Lideri Kutlu Karavelioğlu, yılın birinci yarısında Rusya pazarında sağlanan başarıyı Avrupa’da sergilenecek yeni bir muvaffakiyet öyküsüyle desteklemek üzere çalıştıklarını belirtti.

Devam eden savaş, yüz binlerce insanımızı etkileyen sarsıntı ve sonrasında gelen seçimler nedeniyle Avrupa’daki, bilhassa sürdürülebilirlik alanındaki gelişmeleri takip etmeyi zorlaştıran bir gündem yoğunluğu olduğunu tabir eden Karavelioğlu, “En büyük talihimiz, epey vakittir endüstride dönüşüm üzerinde çalışan Avrupa ülkelerinin bürokratik ve hantal yapıları yüzünden çok süratli yol alamamış olmaları. Lakin bizim, imtihanlarına son gece çalışan bir öğrenciden daha şuurlu olmamız ve hazırlık süreçlerimizi, rakiplerimizden geride kalmadan ağırlaştırmamız lazım. Ülkemizin idare istikrarının sağladığı avantajlarla, önümüzdeki 5 yıl içinde neler yapmamız gerektiğine odaklanmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir