Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. M2 Ultra işlemcili Mac Pro söylendiği kadar hızlı mı? İlk sonuçlar geldi!

M2 Ultra işlemcili Mac Pro söylendiği kadar hızlı mı? İlk sonuçlar geldi!

ateshaber ateshaber -
20 0

Apple, geçtiğimiz gün düzenlediği WWDC etkinliğinde yeni cihazları ve işletim sistemlerinin son sürümlerini tanıttı. M2 Ultra işlemciye sahip Mac Pro modeli de en etkinlikte en çok dikkat çeken cihazlar arasındaydı. Performansı ile Intel işlemcili modeli geride bırakacağı ifade edilen Mac Pro Geekbench’te kendisini gösterdi.

M2 Ultra işlemcisi Intel’i ikiye katladı

M2 Ultra işlemcili Mac Pro, Geekbench’te tek çekirdekte 2.794 puan ve çoklu çekirdekte 21.453 puan almayı başardı. 28 çekirdekli Xeon W işlemcili en yüksek Intel tabanlı Mac Pro ise aynı testlerde 1.378 ve 10.390 puan almıştı. Ortaya çıkan sonuçlar, yeni Mac Pro’nun en hızlı Intel tabanlı modelden iki kat daha hızlı olduğunu iddia eden Apple’ı doğrulamış oldu.

Yeni Mac Pro, iki adet SSD depolama yuvasıyla birlikte geliyor. Render tasarımlı metal yüzeyiyle dikkat çeken üründe sekiz adet Thunderbolt bağlantı noktası ve altı adet PCI genişletme yuvası bulunuyor. En fazla 76 çekirdekli GPU ve 192 GB bellek yapılandırması mümkün.

Önceki modele göre yeni Mac Pro, sekiz adet Thunderbolt 4 bağlantı noktasıyla birlikte geliyor. Alt kısımda altı, üst kısımda ise iki adet Thunderbolt portu yer alıyor. Bu, önceki modele göre iki kat daha fazla bağlantı imkanı sağlıyor. Ayrıca altı adede kadar Pro Display XDR’yi destekleyebiliyor. Wi-Fi 6E bağlantısı ve Bluetooth 5.3 desteği de sunuyor.

Mac Pro’da üç adet USB-A bağlantı noktası ve iki adet HDMI bağlantı noktası bulunuyor. HDMI portları en fazla 8K çözünürlük ve 240 Hz yenileme hızını destekliyor. Ayrıca iki adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası da mevcut. Üründe kulaklık girişi de yer alıyor.

Yeni Mac Pro, M2 Ultra işlemcisiyle tanıtılan ilk model olma özelliğini taşıyor. Bu işlemci, önceki M1 Ultra’ya göre %30 daha hızlı olan 24 çekirdekli bir CPU ve 76 çekirdeğe kadar GPU içeriyor. Apple’ın ultra füzyon teknolojisine bağlı olarak iki adet M2 Max kalıbıyla üretilen işlemci, 5nm üretim sürecinden geçti. Bu da M2 Max’in bellek bant genişliğini 800 GB/sn’ye kadar çıkarıyor.

Yeni Mac Pro, 2019 modeliyle aynı genel tasarıma sahip olsa da ancak artık ekran kartı desteği sunmuyor. Ayrıca Apple silikonun birleştirilmiş belleği nedeniyle kullanıcı tarafından yükseltilebilen RAM’e de sahip değil. Bilgisayar, geçen haftaki ön siparişlerin ardından bugün yurtdışında 6 bin 999 dolardan satışa çıktı.

M2 Ultra işlemcili Mac Pro, gösterdiği performans ile bilgisayar dünyasında yeni bir kapı açıyor. Peki siz M2 Ultra işlemcili Mac Pro ve sahip olduğu performans hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir