Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Lider Uysal, Madımak’ın 30’uncu yılında Sivas’ta

Lider Uysal, Madımak’ın 30’uncu yılında Sivas’ta

ateshaber ateshaber -
27 0

ANTALYA (İGFA) – Antalya’nın Muratpaşa Belediye Lideri Uysal, Sivas‘ta, 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu ortalarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Metin Altıok ve Hasret Gültekin’in de bulunduğu 33’ü aydın, 2’si otel vazifelisi olmak üzere 37 kişinin öldüğü olayların 30’uncu yıl anma aktiflerine katılacak. Olayların yaşandığı eski Madımak Otel’i ziyareti beklenen Lider Uysal, Sivas’ta, 30 yıl evvel insanlık tarihinin en acı ve utançla hatırlanacak olaylarından birinin yaşandığını belirtti. Bu türlü bir olayın bir daha yaşanmaması için hatırlatılması gerektiğini lisana getiren Uysal, “Bir sefer daha ‘UnutMADIM AKlımda’ demek için 30’uncu yılında Sivas’ta olacağım” dedi.

ANADOLU’NUN HARCINI KARANLAR

Oysaki Hacı Bektaş Veli’den Mevlana’ya, Yunus Emre’den Abdal Musa’ya, Pir Sultan Abdal’a ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yüzyıllar içinde oluşan niyet yapısının Anadolu’nun adalet hissini oluşturduğunu belirten Lider Uysal, şöyle konuştu:“Bu fikir yapısı, o sarsılmaz adalet hissiyle birlikte Anadolu’yu Anadolu yapan ve bizi biz yapan kıymetleri oluşturdu. Biz, kesimi olduğumuz Ortadoğu coğrafyasından da bu bedellerle farklılaşıyor ve ön plana çıkıyoruz. O sayede, acı olaylara tanıklık etsek de, birbirini sayan, seven, olduğu üzere kabul eden herkesin inançlara hürmet duyduğu, tasada ve kıvançta bir arada olan, çocuklarımızın geleceği için birlikte çalışabileceğimiz bir ülkemiz var.”

’30 YILDIR ABDAL MUSA’YA GİDERİM’

Başkan Uysal, bu iklimin oluşmasını sağlayan değerli isimlerden Abdal Musa için türbesinin de bulunduğu Antalya’nın Elmalı ilçesi Tekke Mahallesi’nde hafta sonu düzenlenen anma aktifliklerine katıldığını hatırlattı. Ümit Uysal, “30 yıldır Abdal Musa’ya giderim. Benim için Abdal Musa bir inanç merkezi olmasının yanında barışçı, sufist bir felsefi merkezdir. Bu yıl da aktifliğe gelen insanlarımızla hem hal olduk. Amfitiyatrosunun basamaklarında sohbet ettik” diye konuştu. “Bir kere daha gördümki gönül membamızı oluşturan ulularımızın ve insanlarımızın izinde birbirimize sıkı sıkıya kenetliyoruz” diyen Lider Uysal, Sivas’ta yaşanan o acı olayın üstesinden de herkesin birbirine sıkı sıkıya kenetlenmesinle gelinebileceğini söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir