Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Kuşbaşı mı? Kıymalı mı? Kazazede uçak pide salonu oldu!

Kuşbaşı mı? Kıymalı mı? Kazazede uçak pide salonu oldu!

ateshaber ateshaber -
24 0

13 Ocak 2018 tarihinde 8622 sayılı Ankara-Trabzon seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi uçak, iniş esnasında kontrolden çıkmış ve olması gereken şekilde duramayarak pistten çıkıp denize 25 metre kala iniş takımlarının zemine saplanması neticesinde durabilmişti. Uçağın sonunda pide salonuna dönüşeceği ilginç hikaye de böylece başlamış oldu.

Pistten çıkan Pegasus uçağı pide salonu oldu

Yaşanan olaylardan sonra ilk aşamada Trabzon’un Yomra Belediyesi uçağı Millet Kıraathanesi yapmak için girişimlerde bulunup 35 metre uzunluğunda ve 18 ton ağırlığındaki uçağı ve parçalarını özel taşıma araçları ile havalimanına 15 kilometre mesafedeki ilçeye naklini gerçekleştirilmiş fakat daha sonra
planlamalar düşünüldüğü gibi eyleme dönüştürülemeyince uçak kaderine terk edilmiş ve atıl vaziyette uzun süre kalmıştı.

Hurda olmaya yüz tutan uçak, üç yatırımcı tarafından satın alındı ve yaklaşık 5 milyon TL yatırımla pide salonuna dönüştü. Pide salonuna dönüşen uçak ziyaretçiler ve turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Yomra ilçesinde sahil şeridinde bir alana kurulan tesiste uçağın yanı sıra ailelerin içinde birlikte yemek yiyebileceği cam faunus şeklinde alanlarda olacak. Terminal Pide olarak adlandırılan tesisin adı, uçağın gövdesi üzerine de tıpkı bir havayolu şirketi ismi gibi yazıldı.

Tesisin yatırımcılarından Abdülkadir Bektaş yörenin ürünlerini tanıtacak güzel bir tesis yaptıklarını, uçakta insanlara pide yedirme hayallerinin gerçeğe dönüştüğünü ve uçağın içinde 40-50 kişi kapasiteyle hizmet verileceğini söyledi.

Bir zamanlar uçuşla ilgili anons seslerinin duyulduğu uçağın kabininde artık “Kuş başılı mı? Kıymalı mı?” sesleri yankılanacak.

Peki sizce uçak başka nasıl değerlendirilebilirdi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir