Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Konya çevreci yatırımlarla model oluyor

Konya çevreci yatırımlarla model oluyor

ateshaber ateshaber -
24 0

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, tüm insanlığı etkileyen en değerli meselelerin başında gelen global iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda pek çok çevresel ve sosyo-ekonomik tehdit yaşandığını lisana getirdi.

Konya’da hayata geçirdikleri çevreci yatırımlarla yarınlara pak bir dünya bırakma uğraşı içinde olduklarını kaydeden Lider Altay, “Küresel iklim değişikliğiyle gayrette Konya’mız elbet en kıymetli kentlerin başında geliyor. Biz de iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerine karşı çabamızı ağır biçimde sürdürüyoruz. Bu kapsamda belediyemiz bünyesinde hizmet veren Konya Katı Atık Nizamlı Depolama Alanı ile Cihanbeyli, Ereğli, Akşehir Katı Atık Depolama Alanları ve rehabilitasyonu yapılarak çöp alımına kapatılan Aslım Katı Atık Sahası’nda çöpleri elektrik gücüne dönüştürüyoruz. Yeniden, KOSKİ Genel Müdürlüğümüz atık suların işlenmesiyle elde edilen çamurun oluşumu sırasında ortaya çıkan metan gazını elektrik gücüne dönüştürüyor. Bu tesislerimizden bugüne kadar ürettiğimiz elektrik ölçüsü 697 milyon kilowatt’a ulaştı. Bu halde hem çevreyi koruyarak global iklim değişikliğiyle gayret ediyor hem de ürettiğimiz güçle iktisada katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

GÜNLÜK 10 TON TIBBİ ATIK STERİLİZE EDİLİYOR

Ayrıca Konya Katı Atık Tertipli Depolama ve Güç Üretim Tesisi alanında Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin de yer aldığını ve burada tıbbi atıkların sterilizasyonunu gerçekleştirdiklerini lisana getiren Lider Altay, “Lisanslı 4 adet araç ile tıbbi atıkları toplayıp 2 adet sterilizatör ile de sterilizasyon sürecini gerçekleştiriyoruz. 2 adet sterilizatörün günlük kapasitesi toplam 10 tondur. Bu tesisimizde sterilize ettiğimiz yıllık atık ölçüsü 3 bin tonun üzerinde” tabirlerini kullandı.

ÇELTİK’E DE KATI ATIK AKTARMA MERKEZİ KAZANDIRILIYOR

Öte yandan çevreci yatırımlarına sürat kesmeden devam eden Konya Büyükşehir Belediyesi; Selçuklu, Altınekin, Kulu, Cihanbeyli ve Sarayönü’nde hayata geçirdiği katı atık aktarma merkezlerine ek olarak Çeltik ilçesine de katı atık aktarma merkezi kazandırıyor. Çeltik, Yunak ve Tuzlukçu ilçelerine hizmet verecek aktarma istasyonu kısa müddette tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Tesisin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 7 buçuk milyon liranın üzerinde olacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir