Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Konya çevreci enerjiyi yaygınlaştırıyor

Konya çevreci enerjiyi yaygınlaştırıyor

ateshaber ateshaber -
27 0

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediyesi, sorumluluk alanlarında elektrik tüketimini yenilenebilir kaynaklardan temin etmek emeliyle kurduğu solar güç sistemlerini giderek yaygınlaştırıyor.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, global iklim değişikliğinin tesirlerinin giderek daha fazla hissedildiği bir periyotta yenilenebilir güç çalışmalarına büyük ehemmiyet verdiklerini söyledi.

Bu kapsamda KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün, güneş gücünü elektrik gücüne dönüştüren ve içme suyu kuyusu pompalarının çalışmasını sağlayan fotovoltaik paneller kullandığını kaydeden Lider Altay, sistemin oluşturduğu maliyeti en geç 5 yıl içerisinde amorti ettiğini tabir etti.

30 yıl kullanım ömrüne sahip solar güç sistemlerinin, KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne 8 yılda 3 milyon 723 bin kW güç ürettiğini ve yüksek tasarruf sağladığını belirten Altay, “Şehir merkezinde ve farklı ilçelerimizde 31 farklı noktada hayata geçirdiğimiz solar güç sistemleri, toplamda 2 bin 77 fotovoltaik panelden oluşuyor” dedi.

KONYA BÜYÜKŞEHİR YENİ GES PROJELERİ HAZIRLADI

Başkan Altay, solar güç sistemlerinin KOSKİ’yi birebir vakitte yüksek maliyetli güç nakil çizgileri kurma masrafından da kurtardığını vurgulayarak; “Elektrik harcamalarını en aza indiren bu sitem, güç nakil sınırlarının kuyulara uzak kaldığı bölgelerde büyük bir eksikliği de gidermiş oluyor. Güneş gücünden faydalanan sistem, gökyüzünün aydınlanmasıyla birlikte kesintisiz su üretimi yapıyor. Havanın kararmasıyla devre dışı kalsa da bölgenin su gereksinimi halinde şebeke elektriğiyle su üretimine devam edebiliyor. Ayrıyeten KOSKİ Genel Müdürlüğü’müz bünyesindeki depolarda güvenlik kameraları, SCADA, haberleşme ve klorlama sistemlerinin elektrik gereksinimi da solar güç sistemlerinden temin ediyor” sözlerini kullandı.

Bu ortada Büyükşehir Belediyesi, tükettiği enerjiyi yenilenebilir güç kaynaklardan karşılamak için yaklaşık 104 megavat gücünde Güneş Gücü Santrali (GES) yatırımına da hazırlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir