Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Konteynerlere DASK mecburî değil!

Konteynerlere DASK mecburî değil!

ateshaber ateshaber -
31 0

ANKARA (İGFA) – Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından, ortalarında Türkiye Belediyeler Birliğinin de yer aldığı kamu kurumlarına gönderilen yazıda mecburî zelzele sigortası hakkında açıklama yapıldı.

Açıklamada, 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu’nun 10. unsurunun kapsamına ait bilgilendirmede bulunuldu. Kanunun kelam konusu hususunda; 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız kısımlar, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, ticarethane, ofis ve gibisi hedeflerle kullanılan bağımsız kısımlar ile kamu tarafından yapılan ya da finanse edilen yapı ve meskenlerin mecburî sarsıntı sigortasına tabi olduğu belirtiliyor.

ABONELİKLERDE DASK ARANMAMALI

SEDDK tarafından yapılan açıklamada, zelzele nedeniyle barınma alanlarına kurulan konteynerlerin mecburî sarsıntı sigortası kapsamına girmediği bildirildi. Yazıda, konteynerlerin 6305 sayılı kanun kapsamındaki mecburî zelzele sigortası gerekliliklerinden muaf tutulduğu ve ilgili yapıların su ve elektrik abonelik süreçlerinde mecburî zelzele sigortasının aranmaması gerektiği vurgulandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir