Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kocaeli turizmi destinasyon kazanacak

Kocaeli turizmi destinasyon kazanacak

ateshaber ateshaber -
24 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 50 yıllık bir hayali gerçeğe dönüştürdüğü Kartepe Teleferik Projesi’nde çalışmalar tüm süratiyle devam ediyor.

Kocaelilerin ve turistlerin İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nü tıpkı anda izleyerek Samandağları’nın doruğuna ulaşacağı Kartepe Teleferik Projesi’ni Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın yerinde inceleyerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Lider Büyükakın’a Kartepe Belediye Lideri Mustafa Kocaman ve AK Parti Kartepe İlçe Lideri Sadık Yılmaz da eşlik etti. Vatandaşla buluşmasına az bir vakit kalan projeyle ilgili Lider Büyükakın, “Kocaeli’ne inanılmaz bir turizm destinasyonu kazandırıyoruz” dedi.

“50 YILLIK HAYAL GERÇEK OLACAK”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Derbent’ten Kuzuyayla’ya ulaşacak Kartepe Teleferik Projesi ile vatandaşlara eşsiz bir görüntü eşliğinde seyahat sunmaya hazırlanıyor. Proje ağır bir çalışma ile yürütülüyor. Bu çalışmaları yerinde inceleyen ve burada açıklamalarda bulunan Lider Büyükakın, tüm çalışmaların iş programında bir aksama olmadan süratle devam ettiğini söyledi. Kocaelililerin 50 yıllık hayaline kavuşacağını lisana getiren Lider Büyükakın, “Çevre vilayetlerden gelen konuklarla birlikte bu tabiat olağanüstüsünü izleme imkanı bulacağız. Sınırın aşikâr noktalarında sağa yanlışsız baktığınızda Sapanca Gölü’nü, sola gerçek baktığınız da Marmara Denizi’nin bittiği nokta olan İzmit Körfezi’ni göreceksiniz. Ayrıyeten size olağanüstü bir orman görünümü eşlik edecek. Kocaeli inanılmaz bir turizm destinasyonu kazanacak” dedi. Kartepe’nin turizm potansiyeli açısından kentin çok kıymetli bir noktası olduğunu tabir eden Lider Büyükakın, teleferik projesiyle hem iktisadın hem de toplumsal hayatın hareketleneceğini aktardı.

DERBENT İSTASYONU TAMAM

Büyükşehir’in titizlikle işleyen çalışma programı doğrultusunda Kartepe Teleferik Hattı’nın birinci ayağı olan Derbent İstasyonunun kurulumunu tamamlandı. Kuzuyayla İstasyonunda ise çelik ankraj plakaları ve ankraj montajları bitti. Yükseltme perdelerinin imalatına ise devam ediliyor. 8 adet direk temelinin betonu dökülürken 10 ve 11 no’lu direklerin kolon imalatına da başlandı. Yüzde 68 oranında ilerleme kaydedildi.

Turizm açısından yaz kış işleyen bir cazibe merkezi olacak, Derbent ve Kartepe ortasından çalışacak teleferik çizgisi 4 bin 695 metre uzunluğunda olacak. Sistem tek halat, ayrılabilir klemens ve 10 kişilik kabinlerden oluşacak. 2 istasyonun yer alacağı teleferik projesinde 73 kabin hizmet verecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir