Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kocaeli İtfaiyesi 10 yılda 2 bin 171 itfaiyeciye eğitti

Kocaeli İtfaiyesi 10 yılda 2 bin 171 itfaiyeciye eğitti

ateshaber ateshaber -
13 0

KOCAELİ (İGFA) – Türkiye Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği kapsamında, ülkemizin öbür vilayetlerinin yanı sıra farklı ülkelerden gelen itfaiyecilerin de iştirakiyle sürdürülen eğitimler birinci sefer 2010 yılında başladı. 2010 yılından bu yana süren eğitimlere pandemi periyodunda orta verilmişti.

10 yıl süren eğitimlerde 89 kümede Türkiye’den 2 bin 20 ve yurtdışından 151 olmak üzere 2 bin 171 itfaiyeciye eğitim verildi. Eğitimlere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Tataristan, Moldova, Moritanya, Filistin, Tunus, Libya, Komor Adaları, Şili, Kolombiya, Arjantin, Venezuela olmak üzere toplam 16 ülkeden itfaiyeciler iştirak sağlamıştı.

Pandemi periyodunda orta verilen eğitimler tekrar başladı.

90’ıncı eğitim kümesi kapsamında Bilecik, Kastamonu-Taşköprü, Adıyaman-Besni, Zonguldak-Karadeniz Ereğli’den Kocaeli’ne gelen 15 itfaiyecinin eğitimleri başladı. 3 hafta süren eğitimler, Sanayi Mahallesi Ömer Türkçakal Bulvarı üzerinde yeni hizmete alınan İtfaiye Dairesi Başkanlığı hizmet binasının çabucak gerisinde yine tesis edilen İtfaiye Eğitim Merkezi KOBİTEM’de veriliyor.

3 HAFTALIK UYGULAMALI EĞİTİM

Eğitim merkezinde bulunan uygulamalı simülatörler vasıtasıyla Yapısal Yangınlar, Akaryakıt Yangınları, Gaz Yangınları, Trafik Kazalarında Teknik Kurtarma, Kentsel Arama ve Kurtarma, Yüksek Açı Kurtarma, Tehlikeli Hususlara Müdahale başta olmak üzere birçok hususta eğitimler uygulamalı olarak gerçekleştiriliyor. Ulusal manada son olarak, geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleşen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli iki büyük zelzele sonrası gerçekleştirdiği Arama ve Kurtarma faaliyetlerinde gösterdiği muvaffakiyet ile isminden kelam ettiren; bilgi, deneyim ve donanımıyla ülkemizin başta gelen itfaiye teşkilatları ortasında bulunan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, verdiği eğitim hizmetleri ile de bu alanda üst düzeylerde yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir