Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Avrupalı bilim insanlarından Kayseri çıkarması

Avrupalı bilim insanlarından Kayseri çıkarması

ateshaber ateshaber -
19 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Gerek tabiatı gerek kadim tarihinden kaynaklanan ögeleri ile adeta açık hava müzesi olan Kayseri, Avrupalı bilim insanlarının dikkatini çekiyor. Her tarafından tarih fışkıran bir açık hava müzesi pozisyonunda olan Kayseri’de turizmin çabucak her tipine rastlanırken, Büyükşehir Belediyesi’nin turizm odaklı kalkınma çalışmaları ile medeniyetler kenti Kayseri, dünyanın ilgisini çekmeye başladı.

Yaklaşık yarım asırdır yaptıkları Kapadokya çalışmalarıyla ve yayınlanan makale ve kitaplarıyla ön plana çıkan Kapadokya uzmanı dünyaca meşhur bilim insanları Paris Üniversitesi’nden Prof. Dr. Catherine Jolivet Levy ve Prof. Dr. Nicole Lemaigre Demesnil ile beraberindeki ÇEKÜL Vakfı Kayseri Temsilcisi Prof. Dr. Osman Özsoy ve Obruk Mağara Araştırma Grubu’ndan Ali Yamaç, Kayseri’yi ziyaret etti.

BİLİM İNSANLARI, KAYSERİ’Yİ KEŞFETTİ

Yerinde çeşitli inceleme ve çalışmalarda bulunan bilim insanları bilhassa Koramaz Vadisi’nin UNESCO müracaat belgesinde yer alan kaya oyma dini yapılar ve yeraltı kentlerini inceledi. Tarihlendirme ve çağdaşlarıyla kıyaslayarak eksik yahut az bilinen taraflarını daha berrak hale getirmek için yapılan çalışmalara takviye veren takım, Büyükşehir Belediyesi’nin takviyeleriyle tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle UNESCO Süreksiz Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’ni, Yeşilhisar ilçesindeki Faziletli ve Soğanlı Vadisi’ni adeta keşfettiler.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ’A NEZAKET ZİYARETİ

Ayrıca Avrupalı bilim insanları, Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç’a nezaket ziyaretinde bulundular. Büyükkılıç, bilim insanlarının Kapadokya çalışmalarıyla ilgili yayınlanan makale ve kitaplarını incelerken, Prof. Dr. Osman Özsoy da alanda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Prof. Özsoy, bir haftadır toprakta çalıştıklarını ve Avrupalı bilim insanlarının çok değerli yapıtları ve yapıtları incelediklerini, burası ile ilgili makale yazacaklarını anlattı.

Başkan Büyükkılıç da Kayseri Valiliği ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile turizm odaklı kıymetli kalkınma çalışmaları yaptıklarını belirterek, turizm alanında mahallî idareler olarak üzerlerine düşenin fazlasını gerçekleştirmek uğraşında olduklarını lisana getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir