Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kemankeş birinci atış testini muvaffakiyetle tamamladı

Kemankeş birinci atış testini muvaffakiyetle tamamladı

ateshaber ateshaber -
21 0

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Baykar tarafından geliştirilen yüksek teknoloji eseri insansız sistemler, testleri muvaffakiyetle geçmeye devam ediyor.

Bayraktar TB2 SİHA’ya entegre edilen Kemankeş Küçük Akıllı Seyir Füzesi de Keşan’da icra edilen motorlu birinci atış testini muvaffakiyetle tamamladı. Atış testini gerçekleştirmek üzere 14 Haziran Çarşamba, Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanarak test için belirlenen amaca yol alan Bayraktar TB2, 20 kilometre aralıktan Kemankeş’i ateşledi. Ulusal olarak geliştirilen jet motoruyla yüksek hızda 33 kilometre yol alan küçük akıllı seyir füzesi belirlenen amaç bölgeye ulaşarak vazifesi gerçekleştirdi.

Stratejik gayelere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından ulusal ve özgün olarak geliştirilen küçük akıllı seyir füzesi Kemankeş, 27 Nisan – 1 Mayıs tarihleri ortasında Atatürk Havalimanı’nda Teknofest 2023 kapsamında birinci kere halka açık bir formda sergilendi. Kemankeş, ismini attığı okla en güçlü koşulda dahi amacı tam isabetle vuran tarihimizdeki okçulardan alıyor.

MİLLİ İHA’LARIN YENİ VURUCU GÜCÜ

Kemankeş, Baykar’ın ulusal ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar Akıncı Tiha, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 Siha’ya entegre edilerek misyon yapabilecek. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen küçük akıllı seyir füzesi, sahip olduğu jet motoru sayesinde hızla yol alarak düşman sınırı gerisindeki en riskli gayelere karşı aktiflik gösterebilecek. 200+ kilometre vazife menziline sahip KEMANKEŞ, yapay zekâ takviyeli optik güdüm sistemi sayesinde amacını tanıyarak güçlü hava kaidelerinde dahi tam isabetle imha kabiliyetine sahip olacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir