Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kayseri Pınarbaşı’nda sulama atağı

Kayseri Pınarbaşı’nda sulama atağı

ateshaber ateshaber -
34 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’deki tarım ve hayvancılık dayanaklarına sürat kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda tarım yerlerinin en fazla olduğu ve Kayseri’nin en büyük yüz ölçümüne sahip ilçesi olan Pınarbaşı’daki 5 mahallede Yerüstü Sulama Suyu Tesisi (YÜS) inşa edilerek hizmete sunuldu.

Kayseri’yi tarım kenti yapmak amacıyla ziraî projelerine yük veren ve yeni projeler ile takviye sağlayan Lider Dr. Memduh Büyükkılıç idaresindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi, tarım için ehemmiyet arz eden sulama sistemleri konusunda da çalışmalarını sürdürüyor.

“ÇİFTÇİMİZ, ÜRETİCİMİZ BAŞIMIZIN TACI”

Kayseri Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, çalışkan ve kadirşinas Kayseri çiftçisinin, üreticisinin her vakit yanında olduklarını bildirerek, “Çiftçimiz, üreticimiz başımızın tacı. Onların çalışkanlığı, kadirşinaslığına karşılık bizler de projelerimizle, yatırım ve desteklerimizle el uzatıyoruz, bu hoş çabalarına omuz veriyoruz. Devlet millet el ele, omuz omuza üstümüze düşeni yapıyor, ziraatımızı yapıyoruz. Kentimizi bu mevzuda da üst sıralara taşıyoruz. Emeklerimiz de şükürler olsun meyvelerini veriyor. Yapılan yatırımlarımız, dayanaklarımız güzel bereketli olsun diliyorum” tabirlerinde bulundu.

SULAMA SAĞLANAN BİN 500 DEKAR ALAN İLE 100 AİLEYE ZİRAÎ DESTEK

Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Pınarbaşı’daki ‘Aslanbeyli, Cinliören, Küçükgürleğen, Tersakan ve Yeregeçen’ mahalleleri olmak üzere 5 mahallede toplam bin 500 dekarlık araziyi Yerüstü Sulama Suyu Tesisi ile buluşturarak, toplam 100 aileye dayanak olduğunu söyledi.

Proje kapsamında, toplam 5 mahallede gerçekleştirilen yüzey sulama sistemlerinde toplam 6 bin 70 metre boru kullanılırken, sistem için gerekli araç gereç ve ekipman tahsis edildi. Bu kapsamda Pınarbaşı ilçesinin 5 mahallesinde; 2 adet havuz, 6 bin 70 metre boru, 40 adet su alım almacı, 2 adet su alım yapısı birit, 2 bin 100 metre su iletim yapısı beton kanal, kanal üstü sanat yapıları ile toplamda 153 lt/sn debideki su kaynaklarından toplamda 1500 dekar arazi sulamaya açılarak çiftçi kullanımına sunuldu.

VERİMİN İKİ KATINA ÇIKMASI HEDEFLENİYOR

Pınarbaşı’nda gerçekleştirilen sulama tesislerindeki kapalı sistem sulama projeleri ile kıt su kaynaklarının su iletim ve buhar kaybı önlenerek su kullanım randımanı yüzde 90’a ulaştı. Güç kullanmadan arazi kot farkından yararlanılarak uygulanan kapalı sistem sulama projeleriyle güç masrafı olmadan çiftçilerin, çağdaş sulama sistemlerinden olan basınçlı yağmurlama ve damla sulama yapmalarına imkan sağlandı. Arazi makûs kapalı sistem yapılmasına elverişli olmayan eğimi düşük yerlerde ise açık kanal sulama projeleriyle su uygulama randımanı yüzde 80’e ulaşırken, bütün bu etkenler sonucu su kaynakları, ekonomik ve verimli kullanılarak sulu tarıma geçişle yöredeki bitki deseni şekerpancarı, patates üzere sanayi bitkileri, mısır, yonca üzere yem bitkileri ekilişlerine dönüşeceği üzere kuru tarıma nazaran randımanın iki katına çıkması, böylece çiftçilerin gelir düzeyinin arttırılarak ulusal iktisada katkı sağlanması hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir