Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kayseri ihracat sayıları açıklandı

Kayseri ihracat sayıları açıklandı

ateshaber ateshaber -
43 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Ticaret Odası İdare Heyeti Lideri Ömer Gülsoy, “TÜİK datalarına nazaran 2023 yılı Nisan ayı ihracatımız 297 milyon 760 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 23,54, 2023 Mart ayına kıyasla yüzde 12,94 oranında azalış görülmüştür. Kayseri olarak İthalatımız ise Nisan ayında 142 milyon 369 bin dolar olmuştur. Azalış oranı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 23 oranında gerçekleşmiştir. Bir evvelki aya nazaran azalış oranı ise yüzde 7’dir. 2023 yılı Nisan periyodunda ihracat pazarlarımız; Almanya, Irak, İtalya, Avusturya, ABD, Romanya, Birleşik Krallık, İsrail, Fransa ve Polonya’dır. Kayseri’den Nisan ayında 147 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.” tabirlerini kullandı.

Kayseri ihracatının bölümler bazında tahlilini yapan Lider Gülsoy, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği dallardan Elektrik Elektronik, Makine Aksamları, Çimento Cam Seramik ve Toprak Eserleri, Su Eserleri ve Hayvansal Mamulleri, Yaş Meyve ve Zerzevat, Deri ve Deri Mamulleri, Fındık ve Mamulleri üzere dallarda artış yaşanırken Demir ve Demir Dışı Metaller, Mobilya, Kağıt ve Orman Eserleri, Çelik, Dokumacılık ve Hammaddeleri üzere dallarda azalış gerçekleşmiştir.“ dedi.

Başkan Gülsoy, “Küresel pazarlarda yaşanan resesyon, ihracatımızda önde gelen ülkelerin ithalat taleplerini etkilemeye devam ediyor. Böylesine bir süreçten geçerken ihracat ve yatırımları destekleyecek düzeneklere muhtaçlığımız çok fazla. Güç ithalatının bunda kıymetli bir faktör olduğunu biliyoruz. Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında ihracat amacımız geçtiğimiz yıllara oranla daha da büyük. Gayelerimizi tutturmamız için ihracattaki meselelerin çözülmesine gereksinimimiz var. Yaşanan tüm aksiliklerde ve en kuvvetli şartlarda dahi yatırım, istihdam, üretim ile ihracat odaklı yaklaşımımızla iktisadımızı büyütmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz. Bu kuvvetli süreçte işinden taviz vermeden yüreğini ortaya koyan ihracatçı üyelerimizi can-ı gönülden kutluyorum” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir