Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Bal üreticilerine ikili dayanak

Bal üreticilerine ikili dayanak

ateshaber ateshaber -
34 0

ANKARA (İGFA) – Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ve Merkez Arıcılar Birliği ile 2020 yılında yapılan protokol kapsamında kurulan ‘Arıcılık Akademisi’nde bal üreticilerine arı sıhhatini etkileyen faktörler ve randımanı artırma, gerçek ilaçlama, arının iklim değişikliğine uyumlanmasını sağlama ile pazarda katma bedel yaratma hususlarında bilgilendirme yapılıyor.

“AMACIMIZ ARICININ REFAH DÜZEYİNİ YÜKSELTMEK”

ABB Hayvancılık Hizmetleri Şube Müdürü Nurgül Söğüt, Arıcılık Akademisi sayesinde bal üreticilerinin bilgilenerek bal kalitesini yükselttiklerine dikkat çekerken, “Ankara arıcılarına katma bedel yaratacak arı eserlerinin, üretimine teşvik etmek için gerek teorik gerekse uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Emelimiz arının ve arınıcın refah düzeyini yükseltmek. Önümüzdeki günlerde de arıcılara yönelik takviyelerimiz devam edecek” diye konuştu.

Küresel iklim değişikliğinin arıcılığa etkisin ve yarattığı meseleleri belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Suat Musabeşeoğlu ise “Küresel iklim değişikliği dünyanın bir gerçeği bu noktada arıların adapte olması kadar, arıcılarımızın da adapte olması gerekiyor. Bunun için de eğitim faaliyetlerini artırıp ülkemizdeki bütün arıcılarımıza hizmet etmemiz gerekiyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu noktada büyük bir rol üstlendi. İlçelere gidilerek gerek teorik gerekse pratik eğitimler organize ediliyor. Bu sayede hizmet arıcılarımızın ayağına götürülüyor” dedi.

Ankara Üniversitesi Farmakoloji Toksikoloji Anabilim Kolu Araştırma Gör. Dr. Sedat Sevin de eğitimlerin çeşitlendirilerek devam edeceğine dikkat çekerek şu değerlendirmelerde bulundu:

Son devirlerde iklim değişikliğinin tesiriyle yaz üzere bir kış yaşamak üzere sebeplerle arıcılarımız yıpranıyor. Gerçek besleme metotları ve hastalıklarla uğraş üzere bahislerde arıcılarımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Farklı arı hastalıkları, yeni arı eserlerinin yetiştirilmesi ve pazarda katma kıymet yaratılması üzere mevzularda da eğitimler tasarlıyoruz.

ARICILARDAN EĞİTİM DAYANAĞI İÇİN ABB’YE TEŞEKKÜR

Bu sene üçüncüsü düzenlenen arıcılık eğitimleri; Polatlı, Kalecik ve Ayaş’ta ağır ilgi gördü. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılan bal üreticileri memnuniyetlerini şu sözlerle lisana getirdi:

-Hatice Şentürk: “Ankara Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederim. Eğitimlerin çok yararını gördük. Çok hoş bilgiler aldık, eğitimlerin devamını bekliyoruz.”

-Hüseyin Karataş: “50 yıllık arıcıyım. Daha evvel kendimizi yenileme bahtımız yoktu, bu bilgilere ulaşamıyorduk. Artık her türlü imkân var. Bu eğitimlerden istifade etmeyi istiyoruz.”

-Ersan Buğdaycı : “Arıcılığı seviyorum, güç bir meslek. İlaçlama konusunda bilgi eksikliğimiz varmış. Arılardaki en değerli şey beslenme ve ilaçlama. Eğitimlerle bilinçlenmek bizim için değerli.”

-Sündüz Boşdurmaz: “Arıları çok seviyorum ama arıcılık yaparken farklı meselelerle karşılaşıyorum. Bu nedenle eğitim alarak kendimi arıcılık alanında daha da ilerletmek istiyorum.”

-Şükrü Boşdurmaz: “Daha çok randıman almak için bu eğitime katıldım. Kendimi internet üzerinden ve kitaplarla geliştirmeye çalışıyordum Ankara Büyükşehir Belediyesinin bu eğitimi çok yararlı oldu her türlü eğitimi almaya açığım. Öğrendiğim tüm bilgileri uygulamaya hazırım.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir