Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kayısı Şenliği iktisada katkı sağlıyor

Kayısı Şenliği iktisada katkı sağlıyor

ateshaber ateshaber -
32 0

MERSİN (İGFA) – 2-3-4 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan şenliğin açılışına Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı, Gülnar Kaymakamı Musa Ayyıldız, Mut Belediye Lideri Volkan Şeker, Gülnar Belediye Lideri Alpaslan Ünüvar, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve Mut halkı iştirak sağladı.

Seçer: “Mut Mersin ve ülke iktisadına büyük katkı sunuyor”

Festivalde konuşan Lider Seçer, üretken, çalışkan insanların memnunluk ve huzur içerisinde yaşadığı Mut ilçesine gelmekten ötürü büyük memnunluk duyduğunu belirtti. Mut’un başta Mersin olmak üzere ülke iktisadına büyük katkısı olduğuna dikkat çeken Seçer, “Mut beldemiz; geniş topraklara sahip, en geniş hinterlantta ziraî üretimin yapıldığı bir ilçe. Kendine mahsus çok kıymetli pahaları var. Burada sofralık olarak erik ve kayısı üzere meyvelerimiz var. Bir dünya markası olma yolunda süratle adım atan zeytinimiz, zeytinyağımız ilçemizin iktisadına muazzam katkı yapıyor” dedi.

Ekonomi olmadan huzur, kardeşlik ve demokrasinin de olamayacağını vurgulayan Seçer, “Ekonomi demek; insanların huzur ve barış içerisinde yaşaması, çocuklarına düzgün bir eğitim verme imkânı, sağlıklı bir etrafta, bir kentte yaşama talihi demek. Onun için yılmadan çalışacağız. 85 milyonun refah düzeyini doğudan batıya, kuzeyden güneye, uygar bir toplumda bir ailenin, bir bireyin hayat standardına getirmek için daima birlikte çalışacağız” diye konuştu.

“Parti ayrımı gözetmeksizin bütün ilçe belediye başkanlarımın her vakit yanında olacağım”

Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun siyasi iradelerin her birinin Mersin ve Türkiye için çalışması gerektiğini söyleyen Seçer, “Demokrasinin olmazsa olmaz ögesi siyasi partilerdir. Biz bu demokratik yarışı asaletle, onurla, onurla ve zarafetle götürdüğünüz sürece ülkemize ziyan vermeyiz. Biz bunu demokratik bir gayret olarak görürsek çok daha güzelini yapmaya çaba ederiz. Vazifemizi daha çok yaparız. Uyku bize haram olur. Rakiplerimizin önünde olmak için 24 saat çalışırız. Bunda halk kazanır, Mersin kazanır, Mut kazanır. Onun için biz kardeşçe elbette rekabetimize devam edeceğiz” sözlerine yer verdi. CHP’li Büyükşehir Belediye Lideri olarak hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin bütün ilçe belediye liderlerinin her vakit yanında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini belirten Seçer, “Yeter ki ortak paydamız olan Mersin, Mut, Türkiye davasında bir ortada olalım. Bizim temel maksadımız budur. Ülkemiz güçlüdür. Bizim Mustafa Kemal Atatürk’ümüz, al bayrağımız var. İnşallah gelecek günler bugünlerden çok daha hoş olacak” dedi.

“Tarımı daha güzel noktalara getirmek için de takviyelerimiz devam edecek”

Üreticilere bereketli dönemler geçirmelerini dileyen Seçer, “İnşallah eseriniz her yıl bereketli olsun. Eriğimiz, kayısımız, zeytinimiz birinci sınıf olsun, verimimiz olsun. Bunun için de başta merkezi hükümet, Tarım Bakanlığı ve en başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçe belediyeleri üretime, bilhassa küçük üreticiye, bayan üreticiye takviye olmaya devam edersek Mersin’in süratle yükselmesi yolunda da büyük katkılarımız olacaktır. Mersin tarım kenti. Onun için tarıma değer vereceğiz. Daima birlikte tarımı daha düzgün noktalara getirmek için takviyelerimiz devam edecek” diyerek tertipte emeği geçenlere teşekkür etti.

Ayrancı: “Çiftçimizin emeğinin hakkını alması için gayret edeceğiz”

Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı da, Mut ilçesinin nitelikli ziraî üretim manasında kıymetli bir bölge olduğuna dikkat çekerek, “Mut çok farklı tiplerin üretildiği özel bir belde ve çiftçimize de çok kıymetli fırsatlar sunmakta. Bugüne kadar çok kıymetli çalışmalar yapılmış. Biraz evvel saygıdeğer Büyükşehir Belediye Liderimiz da çok hoş tabir etti. Tarım Bakanlığı, mahallî idareler ve merkezi yönetim daima birlikte el birliğiyle çiftçimizin bu eserlerden elde ettiği katma pahası artırmak için çalışacağız. Çiftçimizin emeğinin hakkını alması için uğraş edeceğiz” diyerek şenliğin güzel ve uğurlu olmasını diledi.

Şeker: “Mut dünyanın en memnun ilçesi olacak”

Mut Belediye Lideri Volkan Şeker ise, Mut kültürünü yansıtan ve 61 yıllık bir gelenek haline gelen şenlikte Memnun vatandaşlarla olmaktan ötürü son derece memnun olduğunu belirterek, “İyi ki Mut ilçesinde doğdum, âlâ ki Memnunuz, âlâ ki bu topraklarda yaşadım ve güzel ki sizlerle beraberiz. Sevginin, kardeşliğin, barışın, huzurun ve birlikteliğin her daim devam etmesi dileğiyle sizleri tekrardan selamlıyorum. Mut dünyanın en memnun ilçesi olacak inşallah” dedi.

Adana Toroslar Mehteran Takımı’nın şovlarını sergilediği şenlikte, ‘Kayısı Yeme Yarışması’ da renkli imajlara sahne olurken, Lider Seçer ve protokol üyeleri tarafından dilek havuzuna kayısı dökülmesi ile açılış programı sona erdi.

Başkan Seçer şenliğin açılış merasiminden sonra yakın vakit evvel vazifesine başlayan Mut Kaymakamı İhsan Ayrancı’yı makamında ziyaret ederek, güzel olsun dileğinde bulundu.

Seçer daha sonrasında da Mut Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerin yıl boyunca yaptığı çalışmalar ile ilgili standa katıldı. Stant kapsamında kurulan stantlarda yer alan kilim, el sanatları, taş boyama ve takı tasarımı eserleri inceleyip, kursiyerlerle sohbet etti. Kursiyerler ve usta eğitmenlerden gelen talepleri dinleyen Lider Seçer, çalışma arkadaşlarına gerekli notları aldırdı. Kilim dokuma tezgahında usta eğitici ile birlikte dokuma yapan Lider Seçer, stantta müzik gösterisi yapan çocukları dinledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir