Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Kapıkule’de yavru piton operasyonu

Kapıkule’de yavru piton operasyonu

ateshaber ateshaber -
28 0

Erdoğan DEMİR/Keşan Postası (EDİRNE İGFA)
Gümrük Koruma grupları kaçakçılıkla uğraş kapsamında gerçekleştirdiği operasyonlarla kaçakçılara göz açtırmazken bu sefer de canlı hayvan kaçakçılarına geçit verilmedi.

Kapıkule Gümrük Kapısına, Almanya’dan gelen tır gümrük süreçlerinin tamamlanmasının akabinde standart depo denetim noktasında takımların kuşkusu üzerine ayrıntılı olarak incelemeye alındı. Araç incelenirken araç şoförünün huzursuz halleri grupların dikkatini çekti. Araç cazip kısmında bulunan bez bir çanta açıldığında içerisinde siyah çoraplara konulmuş vaziyette uyuşturulmuş canlı piton cinsi yavru yılanlar tespit edildi. 4 tanesi meyyit olmak üzere toplamda 32 adet yavru piton ele geçirildi.

Ekiplerin yürüttüğü soruşturma kapsamında tır şoförü yavru pitonları Almanya’da bir fuardan aldığını ve beslemek için ülkeye getirdiğini belirtti. Yavru pitonlar takımlar tarafından muhafazaya alınması için Edirne Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Vilayet Şube Müdürlüğüne teslim edildi.

Gümrük Koruma Grupları kaçakçılıkla gayret kapsamında tabiatından kopartılan ve kaçak yollarla Türkiye’ye getirilen yavru pitonları hayvan kaçakçılarından kurtardı.

Ulusal ve milletlerarası maddelerle müdafaa altında bulunan yaban hayvanlarının yırtıcı ve saldırgan cinslerinin beslenmesine müsaade verilmediği bilindiği halde ülkemize getirilerek ticaret gereci haline getirilmesi ve kuşaklarının tehlikeye düşmesi Gümrük Koruma gruplarınca engellendi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir