Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Kamu çalışanları maaşta adalet istiyor

Kamu çalışanları maaşta adalet istiyor

ateshaber ateshaber -
32 0

Mehmet ÇETİNKAYA/ A GAZETE (BURSA İGFA)
Mil Sen Konfederasyonu’na bağlı Mil Bayındır Sendikası Lider Yardımcısı Burhanettin Aydınlı, yeni kurulan 67’nci hükümetin Türkiye’ye iyi olmasını diledi. Kamuda çalışan memurların, enflasyon karşısında alım gücünün düştüğüne işaret eden Aydınlı, “Kamu çalışanlarının maaşlarına, mayıs 2023 bilgilerine nazaran 33 bin 750 lira olarak açıklanan yoksulluk sonunun üzerinde bir artış yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

MAAŞLAR YÜZDE 8 ERİDİ

2023 yılının birinci 5 ayında toplam enflasyonun yüzde 14.52 olduğuna dikkat çeken Burhanettin Aydınlı, “Kamu hizmetlerini yürüten memurlarımız, devletin vatandaşa karşı görünen yüzüdür. Hükümet tarafından çalışan memurlara enflasyona endeksli maaş artışı uygulanmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, zarurî harcama kalemlerindeki artışlar; besin, kira, ulaşım, giysi, akaryakıt fiyatları üzere ögeler maaş artırımı artışlarında dikkate alınmamaktadır. Kamu çalışanlarının alım gücü resmi enflasyona nazaran ocak ayından beri yüzde 8 eridi. En düşük dereceli memur maaşı minimum fiyat seviyesine kadar gerilerken, ortalama memur maaşı ise bir ailenin 33 bin 750 lira olarak açıklanan yoksulluk hududunun üçte birine düştü” açıklamasında bulundu.

ADALET GETİRİLMELİDİR

Memurlar ortasında istikrarlı, adaletli ve kademeli bir artış yapılması gerektiğini vurgulayan Aydınlı, “Aksi takdirde genel olarak bütün memurlara yapılan yüzdelik artışlar memur sınıfları ortasında maaşların açılmasına neden oluyor. Memurlar açısından en değerli hususlardan bir tanesi de memur maaşlarına eşel taşınabilir sisteminin uygulanmasıdır” dedi.

EŞEL TAŞINABİLİR SİSTEMİ NEDİR?

Eşel taşınabilir sistemi; Çalışanların fiyatlarının satın alma gücünü koruyabilmek için fiyatların enflasyondaki artışı dikkate alarak bizatihi ayarlanmasını sağlayan bir sistemdir. Böylelikle çalışanların fiyat artışları için kontratlarla güncelleme yapmak yerine, fiyat artışları otomatiğe bağlanmaktadır. Bu sistem 54. Hükümetin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan tarafından uygulamış ve o yıllarda memurların fiyatlarına ortalama yüzde 84,4 oranında artırım yapılmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir