Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İzmit Körfezinden 5 ton hayalet ağ çıkarıldı

İzmit Körfezinden 5 ton hayalet ağ çıkarıldı

ateshaber ateshaber -
24 0

KOCAELİ (İGFA) – 5 Haziran Dünya Etraf Günü ile başlayan Türkiye Etraf Haftası kapsamında Marmara Belediyeler Birliği öncülüğünde Marmara Denizi etrafında çevre paklığı yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin dayanaklarıyla Gölcük Değirmendere kıyısında yapılan kıyı paklığında 5 ton hayalet ağ temizlendi. Denizden çıkarılan atıklar kıyı kenarında sergilendi.

TÜRKİYE ETRAF HAFTASI

Marmara Denizi’nin korunması ve toplumsal farkındalık oluşturmak için Türkiye Etraf Haftası 8 Haziran Marmara Denizi Günü aktiflikleri kapsamında Marmara Denizinde kıyı paklığı yapıldı. Paklık Marmara etrafında kıyısı bulunan tüm belediyelerin iştirakiyle eş vakitli yapıldı. İzmit Körfezindeki kıyı paklığı ise Gölcük Değirmendere Kıyısında gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Cet, Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, mahalle muhtarları, Hacı Halit Erkut Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

“9 GÜNDÜR SU ALTINDA ÇALIŞIYORUZ”

Programda birinci konuşmayı Su Altı Görüntüleme Direktörü Tahsin Ceyhan yaptı. İzmit Körfezindeki su altı ömrünü da görüntüleyen Ceyhan, “Su altında geçmişten kalan önemli bir enkaz var. Bunun en büyük nedeni bilinçsizce atılan ağlar ve o ağların yarattığı tahribat. Biz 9 gündür buradayız. Değirmendere Su Topluluğu ile birlikte suyun altındaki ağları çıkarttık. Su altında trajik sahnelere de şahit olduk. Misina ağlarına takılan canlıları da gördük. Değirmendere, Gölcük, Kocaeli bir kıyı kenti. Tabanda çok sayıda denizkestanesi göreceksiniz. Denizkestanesi varsa o su kalitelidir. Ağlarla birlikte atılan her şey suya önemli manada ziyan veriyor. Bizde bunları temizlemek istiyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediye Liderimiz ve Etraf Müdafaa Dairesi Başkanlığı çalışanlarına teşekkür etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, “Biz bu kenti yönetenler olarak bizden sonraki jenerasyonlara tabiatımızı temizleyerek bırakmamız lazım. Şu anda yapılan çalışmalar bu manada epey kıymetli. Fakat yalnızca buradaki çalışmalar değil. En kıymetli çalışmayı Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz yapıyor. Taban çamurunun temizlenmesi için İzmit Körfezinin doğu kıyısında önemli bir çalışma var. Biyolojik çeşitliliğin artması için yapılan çalışma çok kıymetli. Denizlerin balıklandırılması çalışmaları çok kıymetlidir. Bunları gerçekleştiren Liderimiz Büyükakın başta olmak üzere çalışma yapan herkese teşekkür ediyorum” tabirini kullandı.

Konuşmaların sonrasında Marmara Denizi’nin korunmasında toplumsal farkındalığın artırılması maksadıyla protokol ve istekli vatandaşlar İzmit Körfezi etrafında paklık çalışması yaptı.

Vatandaşlar Değirmendere kıyı kenarında etraf ve kıyı paklığı yaparken, dalgıçlar da İzmit Körfezi’ndeki hayalet ağlar başta olmak üzere taban paklığı yaptı.

Temizliğin akabinde su altından çıkarılan atıklar aktiflik alanında sergilendi. Kıyı paklığı kapsamında dalgıçlar 5 ton hayalet ağı temizledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir