Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İstanbul Kurban Bayramı’na hazır

İstanbul Kurban Bayramı’na hazır

ateshaber ateshaber -
25 0

İSTANBUL (İGFA) – Avrupa ve Anadolu yakasındaki 5 çağdaş tesiste kurban satış ve kesim hizmet verecek olan İBB, randevu sistemiyle çalışacak. Gruplar bayram günlerinde kentte istenmeyen imajların oluşmaması için kontrolleri artırarak sürdürecek, paklık çalışmaları da itinayla yürütülecek. Tüm dini ve resmi bayramlarda olduğu üzere şahsileştirilmiş İstanbulkart kullananlara toplu ulaşım fiyatsız hizmet verecek.

Kurban Bayramı’nın yaklaşması ve kurbanlıkların İstanbul’a giriş yapmasıyla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ilgili tüm üniteleri keyifli ve huzurlu bir bayram için teyakkuz halinde çalışıyor. Bu yıl 28 Haziran– 1 Temmuz tarihleri ortasında kutlanacak Kurban Bayramı mühletince, İBB grupları kent genelinde rastgele bir olumsuzluk yaşanmaması için 7/24 vazife başında olacak.

5 ÇAĞDAŞ TESİSTE HİZMET VERİLECEK

İstanbul’da bu sene Avrupa yakasında 2, Anadolu Yakasında 3 olmak üzere, İBB’ye ilişkin 5 tesiste kurban satış ve kesim hizmeti verilecek. Alibeyköy-Eyüpsultan, Kayaşehir-Başakşehir, Ferhatpaşa-Ataşehir, Kurnaköy-Pendik, Paşaköy-Sancaktepe’de bulunan İBB tesisleri, 7 bin büyükbaş ve 4 bin küçükbaş kurban kesim kapasitesine sahip. Çağdaş barınma ve kesimhanelerin bulunduğu tesislerde, hizmetleri hızlandırmak için en son teknolojiden yararlanıldı. Gereksinim duyulan tüm kesim aletlerinin yıllık bakımları yapıldı. Kesilen kurban etlerin paketlenmesi için 144 bin adet hijyenik kurban poşeti hazırlandı. Kesim alanlarında ayrıyeten mescit, lavabo, tuvalet, dinlenme alanları ve taşınabilir büfe de bulunuyor. Makine ekipmanlarda oluşabilecek mümkün arızalara karşı gruplar hazır olacak.

BOĞA TİMİ VAZİFE BAŞINDA

Kaçan kurbanlıklar için Boğa Yakalama Timleri kuruldu, eğitimleri tamamlandı. İBB Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü hayvan bakımevlerinde hazır olarak bekletilecek gruplar, ihbar üzere kaçan hayvanları yakalayıp sahibine teslim edecek.

İBB Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı gruplar, Kayaşehir, Alibeyköy, Ataşehir, Sancaktepe, Pendik Kurbanlık satış/kesim alanlarında 24 saat aslı ile misyon başında olacak. Belirlenen alanlar dışında kesim yapılmamasına yönelik kontroller gerçekleştirecek.

KURBANLIK HAYVAN GÜBRESİ DÖNÜŞTÜRÜLECEK

İBB, kurban dışkılarını gübreye dönüştürerek çiftçilere fiyatsız dağıtacak. Öbür artıklar ise atık gömü tesislerinde özel olarak depolanacak. İBB İnanç Masası, Veteriner Hizmetleri, Takviye Hizmetleri ve Zabıta Şube Müdürlüğü üzere üniteler de bölümlerin dini kurallara uygun ve sağlıklı bir biçimde yapılabilmesi için vazife başında olacak.

“KURBAN MOBİL” UYGULAMASI İLE BİLGİLER CEPTE

Hizmete sunulan Kurban Taşınabilir Uygulaması ile İBB’ye ilişkin kurban satış ve kesim yerleri çarçabuk bulunabilecek. Kurbanlık hayvanların denetimlerinin yapılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı bilgilerinden alınan hayvan küpe kayıtları da uygulamanın içerisinde yer alıyor. IOS ve Android marketlerden fiyatsız indirilebilen uygulama ile İBB’nin tesislerinde kurbanlarını kestirecek vatandaşlara yönelik bilgilendirmeler de yapılacak.

TOPLU ULAŞIM ÜCRETSİZ

İBB’nin klasik hale gelen şahsileştirilmiş İstanbulkart sahipleri için bayramda fiyatsız toplu ulaşım uygulaması bu bayramda da devam edecek. Uygulama, 28 Haziran– 1 Temmuz ortasında (4 gün) İBB’ye bağlı kent içi tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olacak.

İETT, İBB’nin kurban tesislerine ek sefer düzenleyecek. Şile ve Silivri üzere kıyı sınırlarına da ek seferler konulacak. Metro İstanbul ve Kent Sınırları mevcut tarifelerine devam edecek, gerekli hallerde ek seferler koyacak.

7/24 İLAÇLAMA

Sağlık Dairesi Başkanlığı Vektörlerle Çaba Ünitesi kurban kesim ve satış noktalarında vektörlere yönelik 7/24 sürdürdüğü ilaçlama çalışmalarına bayramda da devam edecek. Bayram müddetince karasinek ve sivrisinek erişkinleri ile gayret çalışmaları kapsamında gece ilaçlamaları ULV aygıtları ile yapılacak. Kurban Bayramı’na kadar geçen müddette kurban satış alanlarının etrafında Kurban Bayramı sonrasında kurbancıların alanı terk etmesi ile birlikte ise alanlarda yapılacak olan çalışma ile uçan karasineklerin popülasyonlarının denetim altına alınması hedefleniyor.

TEMİZLİK HİZMETİ AKSAMAYACAK

İBB Atık İdaresi Şube Müdürlüğü grupları, 5 farklı kurban satış alanında başladığı paklık çalışmalarını bayram öncesi, sırası ve sonrasında da sürdürecek. 100 araç, 1000 işçi ile mekanik süpürme, mekanik yıkama, elle süpürme paklık çalışmaları devam edecek. Ana arterlerde ve meydanlarda da paklık çalışmaları yapılacak.

İSTAÇ grupları Kurban Bayramı müddetince; deniz yüzeyi ve kıyısı, İstanbul geneli ana yollar, meydanlar, Marmaray ve Metro giriş çıkışları, üst geçit – altgeçitler, otobüs peron/durakları, İBB tarafından kurulan 5 adet çağdaş kurban satış / kesim tesisleri ve etrafı, Bayrampaşa ve Ataşehir Haller ve çeşitli kamu kurum ve kuruluşları üzere halkın toplu kullanım alanlarında paklık çalışması yapacak. Kent paklığında bayram müddetince arife günü dahil günlük yaklaşık 1.150 işçi, 285 araç ile vazife yapılacak.

İSKİ, 26-27 Haziran’da nöbetçi çalışanla İstanbul genelindeki 32 şubesinde hizmet verecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir