Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. İsrail’e benzeri görülmemiş yatırım: Tam 25 milyar dolar!

İsrail’e benzeri görülmemiş yatırım: Tam 25 milyar dolar!

ateshaber ateshaber -
23 0

ABD’li yarı iletken devi Intel, İsrail hükümeti ile anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre benzeri görülmemiş bir yatırım yapılacak. Intel İsrail’e 25 milyar dolar yatırım yapacak. Intel daha önceden de İsrail’e yatırımlar yaptı. Ancak böylesi görülmedi. Peki bu yatırım neye yapılacak?

Intel 25 milyar dolar yatırımı nasıl yapacak?

İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu Pazar günü Intel’in ülkedeki çip üretim tesislerine 25 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Sevincini dile getiren Netenyahu, “İsrail ekonomisi için muazzam bir başarıyı, uluslararası bir şirketin İsrail’de şimdiye kadar yaptığı en büyük yatırımı tebrik ediyorum!” ifadelerini kullandı.

İsrail Maliye Bakanlığı’na göre fabrika, Kiryat Gat kasabasında yer alacak. Intel ve İsrail, fabrikanın 2027 de açılıp en az 2035’e kadar faaliyet göstermesini planlıyor. Intel, yüzde 5’ten yüzde 7,5’e yükseltilmiş bir vergi oranı ödeyecek, ancak Chipzilla’nın taahhütlerinin yerine getirilmesi koşuluyla toplam yatırımın yüzde 12,8’i değerinde bir hibe de alacak.

Intel’in bu yatırımı bir ilk değil. Şirket İsrail’deki varlığını 1974’ten bu yana sürdürüyor. ABD’li teknoloji devi o zamandan beri ülkenin özel sektör işvereni ve ihracatçısı haline geldi. Dünya genelindeki 120.000 çalışanının yaklaşık 12.000’i İsrail’de Hayfa, Kudüs, Petach Tikva ve Kiryat Gat bölgelerindeki tesislerde bulunuyor. Intel’e göre, 8,7 milyar dolarlık İsrail ihracatı, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 1,75’ini oluşturuyor.

Intel’in websitesinde İsrail merkezli iki ana faaliyetinin geliştirme ve üretim olduğu belirtiliyor. Ayrıca sitede Kiryat Gat fabrikasından “en gelişmiş üretim tesisi” olarak bahsediliyor. Bir Intel sözcüsü The Reg’e şu açıklamaları yaptı:

“İsrail, küresel bir teknik yetenek ve yenilik merkezi. Intel’in önemli küresel üretim ve Ar-Ge merkezlerinden biri.1974’teki kuruluşundan bu yana Intel İsrail, Intel’in küresel başarısında çok önemli bir rol oynadı. İsrail’deki üretim kapasitesini genişletme niyetimiz, gelecekteki üretim ihtiyaçlarını karşılama ve Intel’in IDM 2.0 stratejisini destekleme taahhüdümüze bağlıdır ve devam eden desteği takdir ediyoruz.”

Peki siz bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir