Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İrlandalı öğretmenden örnek hareket

İrlandalı öğretmenden örnek hareket

ateshaber ateshaber -
32 0

İZMİR (İGFA) – İrlanda’nın Birr kasabasında yaşayan İngilizce öğretmeni Ena Larkin, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen yıkıcı zelzelelerin akabinde ülkesinde örnek bir dayanışma hareketi başlattı.

Depremzedeler için yardım kampanyası düzenleyen Larkin, etrafındaki bağışçıların da takviyesiyle yaklaşık 7 bin 500 avro ve çeşitli muhtaçlık gereçleri topladı. Bir periyot öğretmen olarak İzmir ve İstanbul’da da bulunan Larkin, toplanan bağışları muhtaçlık sahiplerine ulaştırmak için yıllar sonra tekrar İzmir’e geldi.

Desteğe muhtaçlığı olan depremzedelerin belirlenmesi ve gereksinimlerinin temin edilmesi için Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü ile bağlantıya geçen 66 yaşındaki Larkin, DEÜ’nün toplumsal tesisleri ve yurtlarında kalan aileler ile birebir görüşerek gereksinimleri listeledi. DEÜ temsilcilerinin de dayanağıyla muhtaçlıkları temin eden Larkin, DEÜ’nün Buca Erkek Öğrenci Yurdu’nda konaklayan depremzedeler ile bir ortaya gelerek, yardımların bir kısmını elden teslim etti.

“BİR ŞEYLER YAPMALIYIM”

Duygu dolu anlar yaşanan buluşmada yardım materyallerini ailelere teslim eden eğitimci Larkin, dayanışmasından ötürü kendisine teşekkür eden depremzedelerle sohbet etti.

Felaketi toplumsal medya aracılığıyla öğrendiğini ve bir şeyler yapmalıyım kanısı ile harekete geçtiğini söyleyen Larkin, “Yaklaşık üç günlük şokun akabinde gönül bağı hissettiğim ve bir devir bulunduğum Türkiye’ye yönelik bir dayanışma hareketi başlatmalıyım diye düşündüm. Derhal etrafıma hareketimden bahsettim ve bölgemde yardım toplamaya başladım. Aslında Birr, İrlanda’da küçük bir kasaba; fakat hareket hudutları aştı. Bölgemizdeki kiliseden eğitim kurumlarına, komşularımdan öğrencilere kadar herkes dayanak oldu. Akabinde İzmir’e hareket ettim ve yardımları muhtaçlık sahiplerine Dokuz Eylül Üniversitesi iş birliğinde tek tek ulaştırdım” dedi.

DEÜ’YE TEŞEKKÜR

DEÜ’nün aracılığıyla İzmir’de bulunan depremzedelere ulaşan Ena Larkin, gereksinimlerin tespiti noktasında duygusal manada yaşadığı zorluklara da değinerek, “Birilerinin eksiğini, gereksinimini belirlemek için soru sormak kolay olmadı. Tahminen de en zoru buydu. Tekrar de DEÜ’nün takviyesiyle bu basamakları muvaffakiyetle geçtik. Dizüstü bilgisayar gereksiniminden kıyafete, ayakkabıya, nakit yardıma ve hatta cep telefonuna kadar insanlara yardımda bulunduk. İş birliği için Dokuz Eylül Üniversitesi ailesine teşekkür ediyorum. Bir sefer daha tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diliyorum” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir