Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. iOS’tan biraz kopya çekmek gerekli: Android’te olması gereken 5 özellik!

iOS’tan biraz kopya çekmek gerekli: Android’te olması gereken 5 özellik!

ateshaber ateshaber -
29 0

Apple iPhone’lar için yepyeni iOS sürümü olan 17’yi dünki WWDC etkinliğinde duyurdu. Tanıtımın ardından bazı özelliklerin Android işletim sisteminden ilham alınarak eklendiği görüldü. Ancak bu duruma Google cephesinden bir karşılık gelmedi. Bizde sizler için Google’ın iOS 17 özelliklerinden kopya çekerek yeni Android 14 sürümüne getirmesi gereken 5 özelliği listeledik. İşte detaylar…

Andorid 14 sürümünde olması gereken 5 iOS özelliği!

İşte sizler için hazırladığımız Android’in iOS’tan ilham alması gereken 5 özellik!

1- Hassas içerik uyarısı

iOS 17’nin Android 14 sürümünde olması gereken özelliklerinden biri, hassas içerik uyarılarıdır. Bu özellik, fotoğraflar ve videolar gibi “hassas” içeriği, görüntülemek istemeden önce bulanıklaştırarak sistem genelinde bir seçenek sunar. Bu özellik, Mesajlar, AirDrop, FaceTime mesajları, üçüncü taraf uygulamaları ve daha fazlasında etkilidir. Ayrıca, iOS’ta daha geniş bir İletişim Güvenliği paketinin bir parçasını oluşturur.

2- iOS Safari’de bulunan kullanıcı profili desteği

iOS 17’nin bir başka özelliği, Safari web tarayıcısına profil desteğinin eklenmesidir. Artık tarayıcınızda ayrı iş ve kişisel profilleriniz olabilir. Her profil kendi geçmiş, parola, tanımlama bilgileri ve daha fazlasını içerir. Uzun zamandır, Google’ın Android için Chrome’a profil desteği gibi daha fazla masaüstü tarzı işlevselliği getirmesi gerektiğini öneriyoruz. Bu nedenle, Apple’ın bu adımı atması, Google’ı da harekete geçirmek için bir motivasyon kaynağı olabilir.

3- iOS Check In özelliği

Bu özellik, eve geldiğinizde sevdiklerinizi otomatik olarak uyararak “eve yeni geldim” mesajı gönderme zahmetinden sizi kurtarır. Ayrıca, ilerlemeyi durdurduysanız, işlev sizden yanıt vermenizi isteyecektir. Cevap vermediyseniz, telefonunuzun konumu, pil seviyesi ve sinyal durumu sevdiğiniz kişiye gönderilir. Bu, Google Haritalar, Kişisel Güvenlik uygulaması veya daha derin bir düzeyde Android 14 sürümünde yerleşik olarak bulunmasını isteyeceğiniz başka bir özelliktir.

4- iOS kişi posterleri özelliği

iOS 17, Apple tarafından sunulan yeni bir özellik olan Kişi Posterleri’ni masaya getiriyor. Bu özellik, sizin aradığınızda başkalarına gösterilen bir görüntüdür ve standart telefon görüşmeleri ile üçüncü taraf uygulamalar üzerinden çalışır. Ayrıca, seçtiğiniz görüntüye çeşitli yazı tipleri, renkler ve efektler ekleyebilme imkanı da sunar. Android 14 cephesinde böyle bir özelleştirme birçok kullanıcıyı mutlu edecektir.

5- iOS 17 NameDrop

iOS 17 ile birlikte gelen yeni özelliklerden biri de NameDrop. Bu özellik ile birlikte iPhone içerisinde bir kartvizitinizi taşıdığınızı düşünebilirsiniz. NameDrop aracılığıyla birine tüm iletişim bilgilerinizi saniyeler içerisinde yollayabilirsiniz. Android’in bu özellikten de biraz ilham alması gerekli.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir