Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. İnşaat gereçleri endüstrisi mahallî seçimler öncesi güçlenme bekliyor

İnşaat gereçleri endüstrisi mahallî seçimler öncesi güçlenme bekliyor

ateshaber ateshaber -
28 0

ANKARA (İGFA) – İnşaat materyali bölümünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Aylık Bölüm Raporu’nun Mayıs 2023 sonuçlarını yayımladı.

Üretim yılın birinci çeyreğinde alt kesimlerin 11’inde yükselirken, 11’inde ise geriledi. . Rapora nazaran 2023’ün Mart ayında inşaat gereçleri sanayi üretimi geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 1,3 arttı. Böylelikle yılın birinci çeyrek periyodundaki üretim artışı yüzde 1,2 olarak gerçekleşti.

Sektördeki büyümenin sonlu oranda gerçekleşmesi iç ve dış taleplerdeki düşüşten kaynaklandı.

En yüksek üretim artışı yüzde 43,6 ile metal kapı ve pencere kesiminde yaşandı.

YILIN İKİNCİ YARISINA AİT ÖNGÖRÜLER

Raporda ayrıyeten, seçimlerin geride kalmasıyla yılın ikinci yarısına ait öngörülerin büyük ölçüde şekillenmeye başladığı da belirtildi.

Türkiye İMSAD raporuna nazaran, 2023 yılının birinci yarısında yurt dışı pazarlarında görülen zayıflamada, zelzele afetinin tesirleri ve seçim beklentileri belirleyici oldu.

Gelinen noktada seçimlerin geride kalmasıyla, yılın ikinci yarısına ait öngörüler de büyük ölçüde şekillenmeye başladı. Buna nazaran inşaat kesimi ve inşaat gereçleri endüstrisini etkilemesi beklenen farklı ögeler öne çıktı. Bu ögelerden en kıymetlisi yeni idarenin para ve maliye siyasetlerinde olağanlaşma işaretleri göstermesi oldu. Böylelikle merkez bankası faizi ile başka kredi faizlerindeartış beklentisi ortaya çıktı.

Ekonomiyi soğutmak için uygulanması beklenen daha sıkı para siyasetinin yılın ikinci yarısında inşaat dalını sınırlayabileceği ihtimali güçlendi.

Raporda, 2024 yılı Mart ayı sonunda yapılacak olan mahallî seçimler öncesi klasik olarak lokal idarelerin alt ve üst yapı inşaat faaliyetlerine tartı vereceği belirtilirken, kesimde yaşanması beklenen bu hareketliliğin, inşaat gereci endüstrisini güçlendirmesi konusunda kıymetli bir öge olduğunun altı çizildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir