Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Asrın felaketinin 120. gününde Kocaeli’de sarsıntı paneli

Asrın felaketinin 120. gününde Kocaeli’de sarsıntı paneli

ateshaber ateshaber -
23 0

KOCAELİ (İGFA) – 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş sarsıntılarının 120. gününde, Kocaeli’de “120. Gününde Kocaeli’den Sarsıntılara Bakış ve Zelzelenin Türel Boyutu Paneli” gerçekleştirildi.

Kocaeli Kongre Merkezi’nde düzenlenen panelde, sarsıntılara yönelik birçok data ortaya çıkarılırken sarsıntının ortaya çıkardığı türel boyut da ele alındı. Kocaeli Kongre Merkezi fuaye alanında 1999 Gölcük ve 6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntılarından görsellerin yer aldığı fotoğraf standı de yer aldı.

Panel Kocaeli Üniversitesi, Körfez Ticaret Odası, Kocaeli Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Müteahhitler Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, Mimarlar Odası ve Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesinin iştirakinde yapıldı.

“YARDIMLAR SARSINTI BÖLGESİNE MESELESİZ ULAŞTI”

Panelin açılışında konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, “6 Şubat’ta büyük bir zelzeleye uyandık. Sarsıntıdan birkaç saat sonra sayın valimiz zelzele bölgesine hareket etti. Kocaeli’den inanılmaz bir seferberlikle tüm yardımlar, hiçbir sorun yaşamadan zelzele bölgelerine ulaştı. Bunda meslektaşlarım vali yardımcıları, ilçelerde kaymakamlar, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, ticaret odaları, OSB’ler ve Kocaeli halkının tümünün sayesinde oldu. Biz bir yardım talebinde bulunmadık yalnızca gelen yardımları organize etmeye çalıştık. Gençlerimizle karınca misali çalışarak meselesiz bir formda yardımları organize ettik” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZ KÖKLERİNE DÖNÜYOR”

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, “Bugün buraya gelmemizin sebebi geçmişteki acı anılarımızın hatırlanması ve geleceğe yönelik umut dolu bir ses vermektir. Kahramanmaraş sarsıntılarının üzerinden 4 ay geçti lakin yüreklerimizdeki yaralar hala tazedir. Biz Kocaeli Üniversitesi olarak sarsıntı öncesinde de sarsıntı sonrasında pek çok inisiyatife imza attık. Kocaeli Üniversitesi olarak sarsıntı öncesine yönelik birçok programlar gerçekleştiriyoruz. Çeşitli senaryolarla sarsıntı ve başka afetlere yönelik tatbikatlar yapıyoruz. Hatta oluşabilecek senaryolar içerisinde üniversitemizdeki hastanemize yol ve trafik açısından gelebilecek yoğunluğun planlamasını dahi yaptık. Yerleşke içerisindeki yolların açılması için Büyükşehir Belediyemizle işbirliği yaptık. Zelzele sonrasında da inanılmaz şeyler gördük. Biz öğrencilerimizi, çocuklarımızı daima y nesli, z nesli üzere isimlendirmelerle değerlendiriyorduk fakat sarsıntı sonrasında gördük ki çocuklar köklerine çekiyor. Bizim Anıtparktaki yerleşkemizde öğrencilerimiz, çocuklarımız inanılmaz uğraş gösterdi” formunda konuştu.

“KOCAELİ’NİN TABAN SINIFI 2004-2008 YILLARI ORTASINDA BELİRLENDİ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Lideri Osman Günler de, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle 2004 yılında Büyükşehir Belediye hudutlar, vilayet hududu olduktan sonra zelzeleyle ilgili çok önemli çalışmalar gerçekleştirilmiş oldu. Bilhassa imar planlarına temel yer etütlerinin güncellemesine yönelik çalışmalar yapıldı. Yakın periyotta gerçekleşen 6 Şubat sarsıntılarında taban sınıfının ne kadar değerli olduğu görüldü. Biz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 2004-2008 yılları ortasında TÜBİTAK ile Kocaeli’nin tamamı ile ilgili taban sınıfının belirlenmesi ile ilgili bütünsel bir çalışma yapılarak imar planlarına altlık oluşturduk. Bu panelden ortaya çıkacak olan sonuçlar Kocaeli’mizin geleceği acısından bizlere data oluşturacaktır” tabirlerini kullandı.

Panelide ayrıyeten sunucu Mehmet Akif Ersoy’un moderatörlüğünde Prof. Dr. Fadime Sertçelik, 6 Şubat 2023 6 Şubat Pazarcık ve Elbistan zelzelelerinin kıymetlendirilmesi ve mümkün Marmara sarsıntısı açısından Kocaeli, Japon Uzman Yoshinori Moriwaki, Türkiye ve Japonya’da zelzele felaketlerini tedbire farklılıkları, Prof. Dr. Mücahit Opan, Sarsıntı bölgesinden izlenimler ve bölgemizde yapılması gerekenler, Prof. Dr. Şerif Barış, Zelzele gerçeği ve yapılması gerekenler ve Prof. Dr. Mustafa Yıldız, Sarsıntının toplum ruh sıhhati üzerine çok istikametli tesirleri bahislerinde sunumlar gerçekleştirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir