Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İhsaniye Barajı 2055’e ışık tutacak

İhsaniye Barajı 2055’e ışık tutacak

ateshaber ateshaber -
22 0

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, Karamürsel İhsaniye bölgesinde inşa çalışmaları 2019 yılında tamamlanan ve 2021 yılı sonu itibariyle su tutmaya başlayan İhsaniye Barajı’nda incelemelerde bulundu.

İletim sınırları kapsamında yapılan tünel hafriyatını ve inşa çalışmaları devam eden içme suyu arıtma tesisini inceleyen Lider Büyükakın, geçtiğimiz kış aylarında yağan ağır kar yağışı ve yağmurlar ile yüzde 100 kapasiteye ulaşan İhsaniye Barajı’nda yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

“İHSANİYE VE AVCIDERE BARAJI, 25 MİLYON METREKÜP SU TUTACAK”

Başkan Büyükakın, “İlimizin içme ve kullanma suyu gereksiniminin daima bir biçimde karşılanması gayesiyle stratejik planlarımızı yapıp projelerimizi hazırladık. Bu kapsamda yatırımına başladığımız en kıymetli projelerimizden bir tanesi de İhsaniye Barajı. İhsaniye Barajı’nda yapılan çalışmalar komplike bir proje, tek ayaklı değil. Proje kapsamında, İhsaniye ve Avcıdere Barajı’ndan Karamürsel ve Gölcük ilçelerimizin içme suyu ve kullanma suyu temini sağlanacak. 2 adet içme suyu barajı, 1 adet 100.000 m³/gün kapasiteli içme suyu arıtma tesisi, 2 bin 750 metre tünel ve 16 bin metre uzunluğunda isale çizgisi yapılacak. Tünel inşaatımız ve içme suyu arıtma tesisi inşaatımız alanda yapılan çalışmalar ile süratle devam ediyor. Tünel inşaatının 360 metresi tamamlandı. İhsaniye Barajı’mızın içme suyu sistemimize dâhil edilebilmesi için 1200 mm çapında 16 bin metre uzunluğunda çelik borular ile isale çizgimizin inşasını başlatıyoruz. İçme suyu temininde sürekliliği sağlamak için İhsaniye Barajı’mızın suyunu en kaliteli halde halkımızın hizmetine sunacağız. Yeniden birebir proje kapsamında planladığımız Avcıdere Barajı’yla birlikte içme suyu kapasitemizi toplamda 25,44 milyon metreküp arttırmış olacağız” dedi

“KARAMÜRSEL VE GÖLCÜK İLÇELERİNİN SU GEREKSİNİMİ KARŞILANACAK”

Başkan Büyükakın, “Bu yıl içerisinde iletim sınırlarının yatırım programı kapsamında ihalesi yapılacak. 100 bin metreküp/gün kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşaatı da devam ediyor. Arıtma tesisi tamamlanınca İhsaniye Barajı ve daha sonra yapılacak olan Avcıdere Barajı’yla toplanan su, isale sınırlarıyla içme suyu arıtma tesisine gelerek buradan Karamürsel, Gölcük ve gerek görüldüğünde de Başiskele ilçemizin su gereksinimini karşılayacak. Böylelikle ‘2055 yılı projeksiyonunun en değerli ayaklarından biri tamamlanmış olacak” diye konuştu.

“İHSANİYE BARAJI, ZİRAÎ SULAMA İLE ÇİFTÇİYE BÜYÜK DAYANAK OLACAK”

Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, “Sakarya Mudurnu Çayı üzerinde gövde çalışmaları tamamlanan Ballıkayalar Barajı da ‘2055 projeksiyonu’ kapsamında son derece değerli, bütün bunları yapmazsak gelecekte su krizi yaşamamız kaçınılmaz olur. Global ısınmanın getirdiği riskler ile birlikte bu hususta çok hassas olmamız gerekiyor” dedi. Lider Büyükakın, İhsaniye Barajı’nın ziraî sulama için ehemmiyetine yönelik, “İhsaniye Barajı, ziraî sulama alanında da katkı sağlayacak. 20.240 dekar büyüklüğünde tarım alanı da sulama imkânına kavuşmuş olacak. Yalnızca içme suyu muhtaçlığı değil, ziraî sulama muhtaçlığı da baraj ile birlikte sağlanmış olacak. Besin güvenliği riskinin en büyük sorunlardan biri olduğu vaktimizde bunun da besin arzının sağlanması manasında çiftçiye büyük bir takviye olacağı çok açık” sözünü kullandı.

PROJELERİN TOPLAM MALİYETİ 2,5 MİLYAR TL

Başkan Büyükakın, “Çeşmeden içilebilir kalitede su akarken yokluğu fark edilmiyor lakin bunun ardında inanılmaz bir efor var. Bu açıdan burada yapılan yatırım çok değerli. Bu vizyoner çalışmaları için Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz” dedi. İhsaniye Barajı’na ayrılan bütçe için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na da teşekkür eden Lider Tahir Büyükakın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın bu projelere yatırım bütçesi ayırması, bizim elimizi son derece rahatlatıyor. Kocaeli Büyükşehir’in yatırım için ayırdığı bütçe 9 milyar TL, bu projenin toplam maliyeti 2,5 milyar TL. Yani bu projenin yatırım bedeli Büyükşehir’in yatırım bütçesinin 3’te biri büyüklüğünde. Ben bu manada tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir