Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. İhracatta tarihi rekor

İhracatta tarihi rekor

ateshaber ateshaber -
23 0

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, resmi toplumsal medya hesabından, günlük ihracat rekoruna ait paylaşımda bulundu. Bakan Bolat, iletisinde, “İhracatımız 23 Haziran’da günlük tarihi rekorla 2 milyar 121 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Günlük ihracatta 2 milyar dolar eşiği aşılmış oldu” bilgisini paylaştı.

Günlük ihracat pahası ile 1977 yılındaki yıllık ihracat (1 milyar 753 milyon dolar) ve 1999 yılındaki aylık ihracat bedellerinin (Ağustosta 1 milyar 940 milyon dolar) aşıldığına işaret eden Bolat, global iktisatta ve ticarette gözlenen zayıf seyre karşın bu tarihi günlük ihracat bedelinin ihracatçıların dinamizmini ve direncini gösterdiğini bildirdi.

Küresel iktisatta ve ticarette gözlenen zayıf seyre karşın bu tarihi günlük ihracat kıymeti ihracatçılarımızın dinamizmini ve direncini göstermektedir. Hakikaten 2023 yılı Haziran ayı süreksiz İmalat Sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Avro bölgesinde 43,6’ya gerilerken en büyük ticaret ortağımız olan Almanya’da 41,0 ile son 37 ayın en düşük düzeyinde gerçekleşmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir