Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. İETT’ye UITP’den özel ödül

İETT’ye UITP’den özel ödül

ateshaber ateshaber -
19 0

İSTANBUL (İGFA) – Bu yıl Türkiye’den ödül alan tek toplu ulaşım kurumu olan İETT’nin birinci bayan Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Pınar Keyifli da UITP Otobüs Komitesi Lider Yardımcılığı’na seçildi.

Türkiye’de ve İstanbul’da toplu ulaşımın başkan kurumu olan İETT, dünyanın en büyük toplu ulaşım sivil toplum kuruluşu Milletlerarası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından Özel Mükafata layık görüldü.

İETT, “M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu ile İETT Otobüs Çizgileri Entegrasyonu” isimli projesiyle UITP Özel Ödülü’nü aldı. 2023 yılında Türkiye’den ödül alan tek toplu ulaşım kurumu da İETT oldu.

Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu’nun açılışıyla birlikte yapılan yeni otobüs planlaması kapsamında; 2,5 milyon nüfusa sahip Tuzla, Pendik, Kartal ve Maltepe ilçelerindeki tüm otobüs seferleri simülasyonla tekrar değerlendirildi. Gerçekleştirilen tahlillerin akabinde, bu ilçelerden metroya en kolay entegrasonu sağlamak için yeni çizgi çalışmaları hayata geçirildi.

Yeni sınırların devreye girmesiyle bölgedeki toplam sefer sayısı yüzde 3 arttırıldı. Bölgeden günlük 39 otobüs tasarruf edilmesi sağlanarak, bu araçların gereksinim olan diğer bölgelerde hizmet verebilmesi sağlandı. İlçelerin trafiğindeki otobüs ve araba yoğunluğu ise azaldı. Metro ile otobüsler ortasında fiyatsız entegrasyon artırıldı, metro kültürünün daha da yaygınlaşması sağlandı. Çalışmayla günlük 13 bin km yol ve yıllık 90 milyon liralık akaryakıt tasarrufu sağlandı.

UITP OTOBÜS KOMİTESİ LİDER YARDIMCISI DA İETT’DEN

100’den farklı ülkede 1.800 üyesi ile dünyada toplu ulaşıma taraf veren kuruluş olan UITP’nin İspanya’nın başşehri Barcelona’da gerçekleştirilen toplantısında İETT için de bir birinci yaşandı. UITP 2023-2025 yılları için Otobüs Komitesi Lider Yardımcılığı’na İETT’nin birinci bayan Genel Müdür Yardımcısı da olan Zeynep Pınar Memnun seçildi.

SEFERLER GEREKSİNİMLERE NAZARAN TEKRAR PLANLANIYOR

Nüfusu ile Avrupa’nın 23 ülkesinden büyük bir kent olan İstanbul’un her noktasında toplu ulaşım hizmeti sunan İETT, kentte değişen ve artan gereksinimlere nazaran en hakikat sefer planlamalarını ve otobüs yatırımlarını yapmaya itina gösteriyor.

Şehirde üretimi süratle devam eden raylı sistem yatırımları tamamlandıkça, o bölgelerdeki otobüs seferlerinin yine ve rasyonel olarak planlanabilmesine de özel ehemmiyet veriliyor.

Bünyesindeki 6.495 araç ve günlük 55 bin sefer sayısıyla Türkiye ve İstanbul toplu ulaşımının en büyük kurumu olan İETT, geçen yıl 1 milyar 250 milyon yolcu taşıdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir