Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Huawei, Avrupa’da yasaklanıyor mu? Açıklama geldi

Huawei, Avrupa’da yasaklanıyor mu? Açıklama geldi

ateshaber ateshaber -
25 0

Avrupa Birliği, ABD’nin endişelerini göz önüne alarak Huawei ve diğer Çinli şirketler ile ilgili yeni kararlar alacak. Avrupalı devletler, 5G ağlarında potansiyel güvenlik riskleri oluşturan şirketleri inceleyerek zorunlu bir yasak getirmek istiyor.

Avrupa Birliği, 5G ağlarından Huawei ve ZTE’yi çıkarmak istiyor

Daha önce Avrupa Komisyonu’nda alınan bir karar, ülkelerin Huawei gibi yüksek riskli 5G şirketlerinin temel telekomünikasyon ağından çıkarılmasını ele alıyordu. Ancak ülkelerin yalnızca üçte biri bu yasakları uyguladığı görülünce, daha katı bir yaklaşıma gidilmesine karar verildi.

AB İç Pazar Sorumlusu Thierry Breton, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir toplantıda devletlerin iletişim bakanlarıyla bir araya geldi. Buna göre AB ülkelerinin yalnızca üçte birinin önemli alanlarda Huawei’ye yasaklama getirdiğini bildirdi. Bu açıklama zorunlu bir yasağın yolda olabileceğini gösteriyor.

Aslında Avrupa Komisyonu’nda böyle bir yaklaşım olması şaşırtıcı değil. ABD zaten 5G ağlarından Huawei’yi çıkarmış durumda. Ayrıca Almanya, telekom ağında Huawei ve ZTE gibi Çinli şirketlerin belirli parçalarını yasaklamayı planlıyor.

AB, güvenlik riski oluşturduğu belirtilen şirketlere zorunlu bir yasak getirerek daha iddialı bir karar almak istiyor. Ancak kararın sadece 5G ağlarıyla sınırlı kalacağını, Huawei ve ZTE’nin diğer operasyonlarının Avrupa’da devam edeceğini belirtelim.

AB’nin planladığı zorunlu yasak, Huawei’nin Çin hükümetiyle bağlantı olma iddialarını takip ediyor. Bugüne kadar Huawei birçok kez bu iddiaları yalanlayarak verilerin Çin’le paylaşılmadığını söyledi.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir