Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Hayvancılığa damızlık koç takviyesi

Hayvancılığa damızlık koç takviyesi

ateshaber ateshaber -
21 0

DENİZLİ (İGFA) – Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra kırsal kalkınmada da büyük ehemmiyet veren Denizli Büyükşehir Belediyesi, koyun ve keçi yetiştiriciliği yapan vatandaşların sürülerinde randıman ve kalitenin düşmesine mani olmak için hayata geçirdiği Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma Projesine bir yenisini ekledi. Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü işbirliği ile hayata geçirilen 7,5 milyon liralık proje ile 19 ilçedeki 489 yetiştiriciye hayvan başı 1.000 TL katkı bedeliyle 978 baş damızlık koç ve teke dayanağı verilecek. Bu kapsamda Çal, Çivril, Bekilli ve Baklan ilçelerini kapsayan damızlık koç ve teke dağıtım merasimi Çal Canlı Hayvan Pazarı’nda yapıldı. Programa Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, Çal Belediye Lideri Fethi Akcan, Bekilli Belediye Lideri Mustafa Çoban, Baklan Belediye Lideri Yusuf Gülsever, AK Parti Çal İlçe Lideri Yüksel Yılmaz, Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Şakir Çınar, davetliler ve çok sayıda üretici katıldı.

Lider Zolan’a teşekkür

Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Şakir Çınar açılış konuşmasında küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin çok kıymetli olduğunu ve desteklenmesi gerektiğini söyledi. 47 bin kayıtlı çiftçiye hizmet verdiklerini, bunun yaklaşık 35 binine Lider Osman Zolan’ın verdiği dayanaklarla birebir dokunduklarını işaret eden Çınar, “Bunun dışında 30 bin civarında bulunan büyükbaş ve küçükbaş işletmemizin neredeyse 25 binine ulaştık. Tüm bu takviyeler için Liderimiz Osman Zolan’a çok teşekkür ediyorum” dedi. Çal Belediye Lideri Fethi Akcan ise, çobanların üretimde çok değerli olduğunu ve kutsal bir iş yaptıklarını belirterek, “Büyükşehir Belediye Liderimize tarıma ve hayvancılığa verdiği dayanaklardan ötürü çok teşekkür ediyorum. Güya bir Büyükşehir Belediye Lideri değil de köyden gelmiş, bir köylü çocuğu üzere bizlere dayanak veriyorsunuz. Onun için verdiğiniz dayanaklar çok önemli” tabirlerini kullandı.

Büyükşehir 50’nin üzerinde projeyle üreticiye takviye verdi

Denizli Büyükşehir Belediye Lideri Osman Zolan, kendisinin de köyde doğup büyüdüğünü, küçük yaşta tarım ve hayvancılık işleriyle uğraştıklarını anlatarak, “Ben nitekim köylü, çiftçi ve çoban kardeşlerimizin yaşadığı problemleri bilen ve şahsen hissetmiş biriyim. Bu noktada her vakit sizlerin destekçisi olmak için uğraş sarf ettim” dedi. Tarım ve hayvancılık işiyle uğraşanların yaptıkları üretimle hayati bir iş gerçekleştirdiklerini vurgulayan Lider Zolan, “Siz üretmemiş olsanız bu ülke ayakta kalamaz. Onun için siz üreticiler çok kıymetisiniz. Bugüne kadar ülke iktisadına vermiş olduğunuz katkılardan ötürü her birinize farklı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak tohumdan ziraî sulamaya, arıcılıktan zararlılarla çabaya 50’nin üzerinde projeyle üreticiye dayanak verdiklerini kaydeden Lider Zolan, “Tabi bundan da çok umutluyuz ve bunu sadece takviye verelim diye değil üreticimizin, çiftçimizin neye gereksinimi varsa bu mevzuda proje yapıyoruz” dedi.

19 ilçeye 978 adet damızlık koç ve teke desteği

Proje kapsamında 19 ilçemize 978 adet damızlık koç ve teke takviyesi sağlayacaklarını, bunun da küçükbaş hayvan sürülerinde kalite ve randımanı artıracağını belirten Lider Zolan, “Denizli Büyükşehir Belediyemiz bu projeye bütçesinden 7,5 milyon liralık takviye veriyor. Bu verdiğimiz 7,5 milyon liralık dayanak ileride ülke ekonomimize 75-100 milyon lira olarak geri dönecek. Biz bu takviyeyle tulumbaya su koyuyoruz. Allah’ım işlerinizi iyi mübarek eylesin, bereketli olsun. İnşallah üretmeye, birlikte yürümeye devam edelim” dedi. Konuşmaların akabinde damızlık koyun ve keçi takviyesi kura çekimi yapıldı. Daha sonra üreticilere küçükbaş hayvanları ile mineral yalama taşları Lider Zolan ve beraberindekiler tarafından teslim edildi.

PROJE

“Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Verimliliği Artırma Projesi” ile sürülerde kan tazeleyerek, damızlık pahası ve ikizlik oranı yüksek ırklar yaygınlaştırmak, akrabalı yetiştiriciliğin önüne geçmek, kırsaldan kente göçü önlemek, koyunculukta damızlık satan vilayet pozisyonuna gelerek bölge ve ülke iktisadına katkı sağlamak hedefleniyor. Proje kapsamında 19 ilçeden başvuran 350 yetiştiriciye 700 baş Karya, İvesi, Pırıt ve Pırlak ırkı damızlık koç, 139 yetiştiriciye ise 278 baş Kıl Keçisi ırkı damızlık teke olmak üzere toplam 489 yetiştiriciye 978 baş damızlık koç ve teke dayanağı verilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir