Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Çiftçilere müjde: Tarım 4.0 başladı

Çiftçilere müjde: Tarım 4.0 başladı

ateshaber ateshaber -
28 0

ANKARA (İGFA) – Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın “Benim en büyük hayalim Ankaralı üreticiyi güçlü etmek” diyerek kırsal kalkınma kapsamında başlattığı dayanaklar ile yerli üreticilerin iktisadı rahatlarken üretimin de artması sağlanıyor.

Başkentte kırsal kalkınma projesini hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi yerli üreticiye ve Ankara iktisadına katkı sağlayacak uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı artık de “Kırsal Hizmetler 4.0 Dijital Platformu-KIRBİS”iyerli üreticilerin hizmetine sundu.

AMAÇ: TARIMDA VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK VE MALİYETİ DÜŞÜRMEK

Türkiye’de birinci kere ve yalnızca Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan KIRBİS isimli kırsal bilgi sistemi ile üreticilerimiz Belediyemize verilecek dayanaklara sistem üzerinden müracaat yapmaktadır. Ayrıyeten sisteme kayıtlı tüm Ankaralı çiftçiler tarlalarına ilişkin eser deseni, meteorolojik olaylar, bitki sıhhati, azot durumu ve su gerilimi üzere durumların takibini yapabilecek.

Ayrıca üreticiler uygulama sayesinde arazi bazlı eser ve verimlilik ile ilgili tahlilleri, raporları ve gerekli bildirimleri almasını sağlayan uydu manzara ve tahlil servislerine de ulaşabilecek.

Devreye sokulan sistem ile yerli üreticiler sisteme kayıtlı olan tarlalara ilişkin bilgi ve durumları, baskenttarim.ankara.bel.tradresinden görebilecek.

170 bin tarlanın kayıtlı olduğu uygulama ile tarımda verimliliğin artırılması ile maliyet ve risklerin azaltılması amaçlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir