Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Google size borçlu olabilir: 23 milyon dolar ödeyecek!

Google size borçlu olabilir: 23 milyon dolar ödeyecek!

ateshaber ateshaber -
24 0

Google, arama bilgilerinin satıldığı iddiasıyla ilgili olarak uzun zamandır devam eden bir davada uzlaşmaya karar verdi. İlk olarak 2010’da görülen davaya göre Google, kullanıcıların arama verilerini depoladı ve üçüncü taraf şirketlere sattı. Şirket, anlaşma sonrasında toplamda 23 milyon dolar ödeyecek.

Google, veri ihlali sonucunda 23 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Google, yaklaşık on üç yıldır süren bir veri davasında uzlaşmaya yanaştı. Google, arama verilerinin satıldığı suçunu kabul etmese de, “şirket itibarını korumak adına” davayı 23 milyon dolara kapatacağını söyledi. Buna göre, ABD’de yaşayan milyonlarca kişi davadan hak sahibi olacak.

Dava sonucunda açılan web sitesine göre. Google’dan ödeme almak için sadece Google Arama’yı kullanmış olmanız yeterli. 25 Ekim 2006 ile 30 Eylül 2013 tarihleri arasında Google Arama’yı kullanan herkese farklı miktarlarda ödemeler yapılacak.

Sadece ABD’de yaşayan kullanıcıları etkileyen bu durum sonucunda her kullanıcının alabileceği tahmini miktar 7,70 dolar civarında. Ancak bu miktar, bir ağ üzerinden arama yapan kullanıcı sayısına bağlı olarak değişebilir.

Ancak bu, veri toplama konusunda Google’a açılan ilk dava değil. Geçmişte şirket, kullanıcıların izni olmadan konum verilerini toplamakla ve kişisel verileri üçüncü taraf şirketlerle paylaşmakla suçlandı. Şirketin bu tür iddialara karşı sessiz kaldığını da belirtmek gerekiyor.

Bu anlaşma, dijital çağda kullanıcı gizliliği ve veri koruma ile ilgili tartışmalarda önemli bir adımı işaret ediyor. Avrupa’da da benzer suçlamaların olduğunu belirtelim.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir