Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Google, ChatGPT’den iki kat güçlü yapay zeka geliştirdi!

Google, ChatGPT’den iki kat güçlü yapay zeka geliştirdi!

ateshaber ateshaber -
22 0

Google ve OpenAI arasındaki üretken yapay zeka yarışı kızışıyor. Google DeepMind CEO’sundan gelen yeni bir açıklama ise, yeni yapay zeka modelinin tozu dumana katacağını iddia etti. Gemini isimli araç, ChatGPT’ye kıyasla “ultra güçlü” olacak.

Google Gemini vs ChatGPT: Savaş başladı

DeepMind CEO’su Demis Hassabis, Google’ın dil modeli AlphaGo ile geliştirilen yeni Gemini yapay zekası hakkında konuştu. AlphaGo’nun karar verme becerilerini kullanarak tasarlanan üretken yapay zeka, OpenAI’ın dil modelini geri bırakmayı hedefliyor.

Gemini hala geliştirme aşamasında ve yakın zamanda piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Ancak üstün problem çözme ve karar verme potansiyeli, üretken yapay zeka yarışında önemli etkiler yaratabilir. Hassabis, açıklamasında “Ayrıca oldukça ilginç olacak bazı yeni yeniliklerimiz var” diyerek yarışı kızıştırdı.

Google bir süre önce düzenlediği I/O 2023 etkinliğinde Bard ve PaLM 2 diline ilişkin yeniliklerini paylaşmıştı. Bu yenilikler dikkat çekiyor olsa da, ChatGPT-4‘ün pazarda daha büyük bir etki yarattığını söylemek mümkün.

Google ise yeni Gemini ile bu algıyı kırmak istiyor. Bilmeyenler için DeepMind tarafından geliştirilen AlphaGo, 2016 yılında düzenlenen Go oyununda bir insanı yenerek bu alanda bir ilki başarmıştı. AlphaGo’nun yetenekleri Gemini’da kullanılabilir olacak.

Google, hesaplamalı görevlerin yerine getirilmesinde yapay zekanın ne kadar doğru çalıştığını artırmak istiyor. Bunun için Bard’a bir süre önce yazılan kodu yürütme yeteneği kazandırdı. Bu yenilik, Google’ın artık matematik problemlerini çözebileceği veya kodların çıktılarını gösterebileceği anlamına geliyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir