Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Google, 60’dan fazla yapay zeka modelini kullanıma açtı!

Google, 60’dan fazla yapay zeka modelini kullanıma açtı!

ateshaber ateshaber -
14 0

Google, makine öğrenimi topluluğu için oldukça önemli bir gelişmeye imza attı. Şirketten gelen açıklamaya göre, 60’dan fazla yapay zeka modelini kapsayan Vertex AI’ın üretken yapay zeka desteği genel kullanıma sunuldu. Bu, büyük şirketlerden bireysel kullanıcılara kadar herkesin Google’ın modellerini deneyebileceği anlamına geliyor.

Google Vertex AI nedir ve ne işe yarar?

Vertex AI isimli platform; PaLM 2, Imagen ve Codey gibi dil öğrenimi modellerinden yararlanıyor. Üretken yapay zeka olarak çalışan bu platform, ChatGPT gibi sohbet botu olarak kullanılabilecek. Ayrıca şirketler, üretken yapay zeka yeteneklerini kendi hizmetlerine entegre edebilecek.

Google Cloud’a ilişkin bir etkinlikte yapılan duyuru, yapay zekanın daha fazla kişiye ve daha fazla alana yayılması için oldukça önemli. Artık birçok firma, yapay zeka uygulamaları oluşturmak için Google’ın dil modellerinden yararlanabilecek.

Google’ın açıklamasına göre Vertex AI ile 60’dan fazla yapay zeka modeli hizmete sunuldu. Model Garden olarak adlandırılan bu araç, Generative AI Studio ile farklı sistemlere uyarlanabiliyor. Bu özellikler arasında çeviri, fotoğraf/video yaratma, kod tamamlama ve sohbet botu oluşturma gibi önemli yapay zeka araçları bulunuyor.

Google’ın dil modelini kullanan en büyük platformlardan birisi Canva oldu. Hazır şablonlarıyla bilinen şirket, İngilizce konuşmayan kullanıcılara daha iyi hizmet vermek için Vertex AI’ın çeviri hizmetini sistemine entegre etti. Canva ayrıca kısa videoları PaLM modeliyle daha uzun ve yaratıcı hale getirmek istiyor.

Yapay zeka hayatın her alanına dahil oldukça sektördeki rekabet de kaçınılmaz hale geldi. Google ise Vertex AI ile daha fazla şirketin kendi dil modellerini kullanmasını amaçlıyor.

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir