Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. TEKNOLOJİ
  4. »
  5. Gigabitin gerçek maliyeti: Herkese yüksek hızlı internet!

Gigabitin gerçek maliyeti: Herkese yüksek hızlı internet!

ateshaber ateshaber -
29 0

Geçtiğimiz günlerde ABD, sınırsız internetin artık her yere yayılması gerekirken internet kullanımına üst sınır koyanların amacını hala anlayamadıklarını söyledi. Şimdi de ABD Başkanı Joe Biden, önümüzdeki yedi yıl içinde ABD’deki her haneye yüksek hızlı ve ucuz internet hizmeti sağlamak için 42 milyar dolar harcama sözü verdi.

Joe Biden hızlı ve ucuz internet getiriyor!

Pazartesi günü Beyaz Saray’da konuşan Biden, yönetiminin “2030 yılına kadar Amerika’daki herkesi uygun fiyatlı yüksek hızlı internete bağlamak için tarihi bir yatırım” yaptığını söyledi. Finansman, iki yıl önce yürürlüğe giren 1,2 trilyon dolarlık İki Taraflı Altyapı Yasası’nın bir parçası olarak Geniş Bant Sermaye Erişimi ve Dağıtımı (BEAD) programı tarafından sağlandı.

Pazartesi günü aynı etkinlikte konuşan Başkan Yardımcısı Kamala Harris, “21. yüzyıl Amerika’sında hemfikir olalım, yüksek hızlı internet bir lüks değil, bir ihtiyaç” dedi. Plana göre projeyi finanse etmek için her eyalete en az 107 milyon dolar verilecek ve 19 eyalet 1 milyar dolardan fazla para alacak. Teksas, 3,3 milyar dolarla en büyük finansmanı alacak, onu 1,9 milyar dolarla Kaliforniya, 1,7 milyar dolarla Missouri ve 1,6 milyar dolarla Michigan takip edecek.

ABD’nin %7’sinden fazlasının, yani 8,5 milyondan fazla ev ve küçük işletmenin, hükümet tarafından indirmeler için saniyede 25 megabitin (Mbps) ve yüklemeler için 3 Mbps‘nin altında olarak yüksek hızlı şeklinde tanımladığı internet erişiminden yoksun olduğu kaydedildi. Bu yeni planlama ile birlikte de tüm bu yavaş kalan internet altyapılarının yenilenmesi bekleniyor.

Ticaret Bakanı Gina Raimondo,ise şunları söyledi: “İster insanları dijital ekonomiye bağlamak, ister Amerika’da fiber optik kablo üretmek veya eyaletlerde internet altyapısı inşa etmek için yüksek ücretli işler yaratmak olsun, duyurduğumuz yatırımlar artacak. Önümüzdeki yıllarda ülke genelinde ekonomik büyümeyi teşvik edeceğiz.” Pazartesi günü bir tweet’te Beyaz Saray, girişimi “yüksek hızlı internete yapılan en büyük yatırım” olarak nitelendirdi.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir