Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Gaziantep OECD’de örnek model oldu

Gaziantep OECD’de örnek model oldu

ateshaber ateshaber -
30 0

GAZİANTEP (İGFA) – Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, Belçika’nın başşehri Brüksel’de dünya çapında 300’den fazla kenti, 1000’den fazla siyasetçi, uzman ve sivil toplum temsilcisini bir ortaya getiren Brüksel Kent Tepesi sonrası OECD Şampiyon Liderler ile bir dizi toplantıya katılıp konuşma yaptı.

Gaziantep’in sarsıntı idaresinde başarılı bir kent olarak tanımlandığı toplantıda konuşan Lider Fatma Şahin, belediye olarak sarsıntı bölgelerine önemli dayanaklar sağladıklarını belirterek, “Sırası öncesi ve sonrası olacak biçimde bütün ünitelerle koordineydik. Zelzele sonrası güzelleştirme için daire başkanlıkları kurduk. Bir işi çözmek için kendi kurumsal kapasitemizi ona nazaran çözmek gerekiyor. Bu model OECD’de örnek model oldu” sözlerini kullandı.

GAZİANTEP’TE TOPLUMSAL KONUTLARA YÖNELİK YENİ MODELLER GELİŞTİRİLDİ

Sürdürülebilir kalkınmanın temelinde kentlerin dirençli ve kapsayıcı olmasının gerekliliğinden bahseden Lider Fatma Şahin, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak konut problemini çözmek için şirket kurduk. Konutlarda en büyük masraflardan bir tanesi arsa maliyeti. Vatandaşlara kooperatif kurmaları ve 3 yıl içinde konutu kendileri yapabilirse arsayı onlara en uygun formda verebileceğimizi, böylelikle konut maliyetini yüzde 30 aşağı düşürerek kira öder üzere konut alınarak toplumsal konutlara dönüşebileceği yeni modeller geliştirdik” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir