Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Foça’nın Tübitak projesi tamamlandı

Foça’nın Tübitak projesi tamamlandı

ateshaber ateshaber -
20 0

İZMİR (İGFA) – Deniz çamurlarının doğal temizleyicileri olan Deniz Hıyarları, güçlü besin içeriği nedeniyle besin ve sıhhat bölümünde değerli bir potansiyel taşıyor.

Özellikle Çin ve Uzakdoğu pazarında deniz hıyarları çok yüksek fiyatlara satılıyor ve çok avlanması deniz ekosistemine önemli ziyanlar veriyor.

Dünya genelinde deniz hıyarı yetiştiriciliği yapan çok az sayıda tesis yer bulunuyor. Türkiye’de şimdi deniz hıyarı yetiştiriciliği yapılmıyor. Lakin Foça’da gerçekleşen bu proje ile deniz hıyarı yetiştiriciliğinde yumurta evresinden genç birey evrelerine kadar bütün üreme safhaları belirlendi ve bu safhalarda karşılaşılan sorunlar ve tahlil yolları ortaya konarak, yetiştiriciliğin geliştirilmesine dair yapılan çalışmalara ışık olacak bulgular elde edildi.

ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM VE DENEY ALANI OLACAK

Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz, Ege Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Baha Büyükışık’ın danışmanlığında Dr. Özge Buyurgan’ın yürütücülüğünü yaptığı proje alanında, çocuklar için bilimsel içerikli atölyelerin düzenleneceği “Foça Belediyesi Su Akademisi’nin yakın vakitte faaliyetlerine başlayacağını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir