Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Evliya Çelebi Yolu 100 atlıyla yine keşfedildi

Evliya Çelebi Yolu 100 atlıyla yine keşfedildi

ateshaber ateshaber -
26 0

BURSA (İGFA) – Tarih boyunca pek çok medeniyete konut sahipliği yapan ve Osmanlı Devleti’nin kuruluş toprakları olan İnegöl, tıpkı vakitte pek çok tarihi pahası içerisinde barındırıyor. 350 yıl evvel Evliya Çelebi’nin hac seyahati sırasında geçtiği ve bu sayede oluşan Evliya Çelebi Yolu da 82 km’lik bir sınır üzerinde İnegöl’ün eşsiz tabiatı, kültürel ve tarihi bedelleri ortasında yerini alıyor. Türkiye’nin birinci at binme yolu olarak da bilinen bu rota, tarih ve doğayı, macera ve dinlenmeyi bir ortaya getiriyor. Evliya Çelebi’nin 1671 yılında çıktığı hac seyahatinin birinci kısımlarını takip eden güzergah, 350 yıl sonra yine atlı binicilerin aktifliği ile keşfedildi.

100 ATLI 2 GÜNLÜK AKTİFLİK İLE EVLİYA ÇELEBİ YOLUNU GEZDİ

İnegöl Belediyesi ile birlikte Binicilik ve Kültür Derneği ile Ride 4 Far takımı iş birliğinde Evliya Çelebi Yolu Atlı Buluşması aktifliği düzenlendi. 3-4 Haziran tarihlerinde 2 gün boyunca gerçekleştirilen buluşmada, 25 farklı kentten toplam 100 dolayında atlı İnegöl’de buluştu. Cumartesi sabahı Ortaköy’de bulunan at çiftliğinde başlangıcı verilen aktiflik 2 gün boyunca; Ortaköy, Hamamlı, Gündüzlü, Hacıkara, Yukarıballık, Tahtaköprü, Çitli, Kurşunlu çizgisi üzerinde günde 6 saat süren atlı cinslerle devam etti.

Hem tarihi hem turistik bedeli olan bu aktiflik ile İnegöl’ün ve İnegöl’e ilişkin kıymetlerin tanıtımı amaçlanırken, İnegöl Belediye Lideri Alper Taban da kent ismine değerli bir tertibe mesken sahipliği yapıldığını söz ederek; “Bugün kentimizde çok önemsediğimiz bir aktifliğe imza atıyoruz. Evliya Çelebi yolumuzun tanıtımıyla ilgili yaptığımız aktiflikte atlı buluşmasına sahne oluyor İnegöl’ümüz. Kentimizde bugün tarihe, kültüre, tabiata, seyahat edilecek. Tarihi Evliya Çelebi yolunda yaklaşık 100 dolayında atlı binicimiz bu seyahat edecekler, bu güzergahı deneyimleyecekler” dedi.

EVLİYA ÇELEBİ YOLU TÜRKİYE VE DÜNYAYA TANITILIYOR

İnegöl Belediyesi olarak 2016 yılında Evliya Çelebi Yolu ile ilgili çalışmalara başladıklarını kaydeden Lider Taban, “Burada yaklaşık olarak 82 km’lik bir Evliya Çelebi Yolu güzergahının tanıtılması, turizme kazandırılması noktasında çalışmalar ortaya koymuştuk. Boğazköy, Sungurpaşa, Çavuşköy, Şehitler, Babasultan, Esenköy, Çiftlik, Cerrah, Hocaköy, İsaören, Deydinler, Ortaköy, Hamamlı, Gündüzlü, Hacıkara, Bahçekaya ve Kocayayla Geçidine kadar devam eden yaklaşık 82 km’lik çizgisi gerek kent içinden gerek kent dışı ve yurt dışından gelen ziyaretçilere gezdirerek buralarda ağırlıyoruz. Bugün de İnegöl Belediyesi, kentimizdeki Binicilik ve Kültür Derneği ile Ride 4 Far grubu iş birliğinde 100 atlı bu güzergahı gezip keşfedecek. Bugün itibariyle başlayan ve iki gün boyunca devam edecek hoş bir aktifliğe burada imza atıyoruz. Katılan tüm konuklarımıza güzel geldiniz diyerek hoş vakit geçirmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.

“DOĞASEVERLERİ İNEGÖL’E BEKLİYORUZ”

İnegöl’ün doğasıyla ve tarihi güzellikleriyle doğaseverleri beklediğine de vurgu yapan Lider Taban, “Bu çağrıyı da buradan yapmak istiyorum. Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde de İnegöl’e dair çok hoş cümleler kurmuş ve bu geçtiği güzergahlar da güya özel seçilmiş güzergahlar olarak tabir edebilirim. Önümüzdeki günlerde de Evliya Çelebi Yolunun tanıtılmasıyla ilgili akademisyenlerimiz ve acentelerle bir panel düzenleyerek bu yolun tanıtılması noktasında bir etkinliğimizi daha devreye almış olacağız” açıklamalarında bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir