Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SPOR
  4. »
  5. Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu’na geri sayım

Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu’na geri sayım

ateshaber ateshaber -
20 0

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Dünya standartlarında bir kayak merkezi haline gelen Erciyes, yaz mevsiminde de bisiklet, maraton, voleybol, futbol, yüksek irtifa idman kampı, üzere dağ ve tabiat sporları için geniş imkânlar sunuyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Erciyes A.Ş. mesken sahipliğinde Middle Earth Travel tertibi ile bu yıl 7.’si gerçekleştirilecek olan Memleketler arası Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu, dünyanın farklı ülkelerinden ve ülkemizden atletleri ağırlayacak. Tüm Dünyadan koşu topluluğunun gözlerini Erciyes’e çeviren dağ koşusu 7-8 Temmuz 2023 tarihlerinde koşulacak. Atletler Erciyes Dağı’nın görkemli atmosferinde eşsiz bir koşu tecrübesi yaşayacak.

Merkezi İsviçre’de bulunan ve memleketler arası dağ koşularının yönetici kurumları olan Milletlerarası Patika Koşuları Birliği (ITRA), Milletlerarası Gökyüzü Koşuları Federasyonu (ISF) takviminde de yer alan ve UTMB (Ultra-Trail du Mont-Blanc) üzere küresel otoriteler tarafından tanınan Erciyes Dağ Maratonu ülkemizin en kıymetli koşu karşılaşmalarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’den de değerli atletlerin katılacağı yarışlar 2 gün boyunca 64K, 45K, 25K, 12K ve Vertical Kilometer VK olmak üzere 5 farklı etapta düzenlenecek.

Erciyes, VK dağ koşusu ile bir prensip daha imza atacak. Erciyes Ultra Sky Trail Dağ Maratonu, International Skyrunning Federation (ISF)’ye Türkiye’den kayıt olan birinci maraton olarak birinci defa koşulacak.

Çok özel bir kategori olan Vertical Kilometer (VK) yarışı Avrupa’nın en yüksekte biten dikey koşusu olma özelliğini taşıyor. 1000 metre yükselme koşusu olan bu parkurda atletler Hisarcık Kapı’da 2.400 metre’den başlayıp koşarak Ottoman tesisi üst istasyonda 3.400 metre irtifada finişe ulaşacak.

64K Erciyes Ultra Sky Trail parkurunda atletler 64 kilometrelik şiddetli yerde Erciyes Dağı’nın dört bir yanını 360 derece koşarak dolanacak. 45K etabında tarihe seyahate çıkacak olan koşucular Bizans’ın mistik kentlerinden olan ve Erciyes’in eteğinde bulunan Gereme antik kentinden start alarak tarih ve tabiat içinde koşacak. 25K Trail Run ise 25 kilometrelik parkurdan oluşuyor ve Hacılar Sarı Göl’e uzanıyor.12K’da ise yarışmacılar Hacılar Kapı ve Tekir Kapı ortasında koşarak 12 kilometre boyunca ter dökecek.

Bu yarışlarda atletler memleketler arası kategori puanlarını hanesine yazdırmak için Erciyes’te kıyasıya gayret edecek. Erciyes’teki mükemmel maratona Kayseri’den ve tüm Türkiye’den amatör, profesyonel ve kendini test etmek isteyen atletler katılacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir