Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Elektrik muhtaçlığının yüzde 60’ı GES’ten karşılanacak

Elektrik muhtaçlığının yüzde 60’ı GES’ten karşılanacak

ateshaber ateshaber -
26 0

ESKİŞEHİR (İGFA) – Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, geçtiğimiz yıl Kasım ayında 200 milyon TL yatırım yaparak Eskişehir’de elastomerik kauçuk köpüğü ısı yalıtımı tesisi kurmuş, bu tesisle birlikte Çin ile Almanya ortasındaki coğrafyada teknik yalıtımdaki en büyük üretici pozisyonuna gelmişti.

Tesisin kurulmasının çabucak akabinde çatıyı güneş panelleriyle kaplamaya başlayan şirket çalışmalarını tamamladı ve 5 Haziran Dünya Etraf Günü’nde kabul alarak, elektrik üretimine başladı.

Üretilen elektrik, tesisin öz tüketimi için kullanılacak.

Güneş gücü yatırımları hakkında bilgi veren ODE Yalıtım Üretimden Sorumlu İdare Heyeti Üyesi Tuğrul Baran, “ODE Yalıtım olarak tüm proseslerimizi yarınlarımızı düşünerek gerçekleştiriyor, tabiata ve beşere hassas üretim yaklaşımını benimsiyoruz. Eskişehir’de geçtiğimiz yıl üretime başladığımız tesisimiz sırf kapasite büyüklüğüyle değil yüksek randımanı ve etraf dostu teknolojisiyle de örnek bir tesis. Bu doğrultuda tesisimizin inşaatı bitip üretim başlar başlamaz çatıya güneş gücü panellerini kurmaya başladık. 5.340 adet güneş paneli (fotovoltaik) ile 2.403kWp konseyi güce ulaştık. Bu sayede yılda 3,2 milyon kWh güç üretecek ve tesisimizin elektrik muhtaçlığının yüzde 60’ını güneşten karşılayacağız. Sistemin devreye alınmasıyla ilgili kabulün Dünya Etraf Günü’nde olması ise bizim için çok beğenilen ve manalı bir tesadüf oldu” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir