Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. CHP’li Karasu Sivas için kanun teklifi verdi! Sivas afet bölgesi ilan edilmeli!

CHP’li Karasu Sivas için kanun teklifi verdi! Sivas afet bölgesi ilan edilmeli!

ateshaber ateshaber -
23 0

SİVAS (İGFA) – Sivas’ta son günlerde yağan kuvvetli sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Kangal, Zara, Gürün ve Gemerek ilçelerinde ve köylerinde tesirli olan tarım toprakları büyük ziyan gördü, yağışlar sonrası su baskınları oluştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün bilgilerine nazaran ilçelere bağlı köylerde yer yer metrekareye 34.5 kg yağış düştü. Şiddetli yağışlar sonucunda su baskınları nedeniyle oluşan sel tarım topraklarında büyük kayıplara neden olurken, ziraî üretim yapılan tüm köylerde binlerce dekar tarım alanı ve ekinler büyük ziyan gördü.

KARASU BÖLGEYE GİTTİ

CHP Milletvekili Ulaş Karasu, vilayet ve ilçe yöneticileriyle birlikte Kangal ilçesinde selden ziyan gören alanlara giderek üreticileri dinledi.

Selden ziyan gören alanları inceleyen Karasu, üreticilere geçmiş olsun dileğini ileterek, selden ziyan gören bölgelerin Afet Bölgesi olarak ilan edilmesi ve üreticilerin borçlarının 2 yıl faizsiz olarak ertelenmesini emeliyle TBMM’ye kanun teklifi verdi. Karasu, “Sosyal devlet prensibi gereği olarak vatandaşın,beklenmeyenzararvehasarlarkarşısındadesteklemek ve yenidenüretimyapabilecekdurumagetirilmesiiçinteklifin gereği yerine getirilmelidir” dedi.

TEKLİF NE GETİRİYOR?

Karasu’nun hazırladığı kanun teklifinde Sivas’ın üretim yapılan bölgelerinin Afet Bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiği belirtilirken, devlet tarafından karşılanacak zararlarda eserlerin Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında kayıtlı olmaları koşulunun da aranmaması gerektiği vurgulandı.

Kanun teklifinin münasebetinde, Haziran ayı boyunca tesirini gösteren yağışlar nedeniyle, ekili tarım topraklarında halk lisanında yaprak leke hastalığı olarak da bilinen “septoria” hastalığının da tane kaybına neden olduğu için üreticilere verdiği ziyana da dikkat çekildi.

Gerekçede, “Ülkemizde, tarımın stratejik olarak görülmemesi ve tarımpolitikalarındayapılan önemli yanlışlar,girdifiyatlarındaki yaşanan harikulâde artışlar, takviyelerin yetersiz kalması üreticilerimizi güç durumda bırakmış, ülkemizi de tarımda dışa bağımlı bir pozisyona mahkumetmiştir. Çiftçi ve üreticilerimiz, zati sıkıntı şartlar altında ayakta durmaya çalışırken, yaşanan olumsuz hava şartları ve buna bağlı olarak gelişen doğal afetlerinyol açtığı ziyanlar da çiftçimizin üzerine de yüklenmiştir. Çiftçilerimizin maddi ve manevi ziyanı büyüktür” sözleri yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir