Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Dünyanın gözü Ankara’da

Dünyanın gözü Ankara’da

ateshaber ateshaber -
23 0

Türkiye seçim sürecini geride bıraktı. 27 milyon 834 bin 589 oy alarak tekrar Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan bugün birinci olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin merasimini gerçekleştirecek. Saat 14.00’te TBMM’de yemin ederek vazifesini sürdürecek olan Erdoğan mazbatasını ise TBMM Süreksiz Lideri olan MHP başkanı Devlet Bahçeli’den alacak. Merasimin akabinde saat 15.00’te Anıtkabir’i ziyaret edecek olan Erdoğan 17.00’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki “Göreve Başlama Töreni”ne katılacak.

101 PARE TOP ATAŞI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi A Kapısı’na varışta Erdoğan’ın konvoyuna Atlı Merasim Birliği katılacak. Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapılacak. Ayrıyeten Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirilecek. Merasimde, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Kadrosu ile TSK Tarihi Birlik de yöresel kıyafetleriyle hazır bulunacak.

BİRÇOK ÜLKEDEN İŞTİRAK VAR

Erdoğan’ın yemin merasimine ortalarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan, Cezayir, Macaristan, Ruanda’nın da olduğu 21 devlet lideri ve 13 başbakanın yanı sıra çok sayıda bakan ile ortalarında Türk Devletleri Teşkilatı, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da olduğu memleketler arası kuruluş temsilcileri katılacak.

İRAN, RUSYA VE ABD…

İran Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Rusya ise Meclis Lideri seviyesinde temsil edilecek. Venezuela Devlet Lideri Nikolas Maduro da merasimde olması beklenen isimler ortasında. ABD Lideri Joe Biden’ı yemin merasiminde ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake temsil edecek. Küba’dan da yemin merasimine Başbakan Manuel Marrero Cruz, katılacak. Marrero’nun heyetinde, Dışişleri Bakanlığı İkili İşler Genel Müdür Vekili Angel Villa Hernandez ve Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Diaz Palacio’un da yer alacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yabancı konukları onuruna saat 19.00’da Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verecek.

PAŞİNYAN DA KATILACAK

Öte yandan, Ermenistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın başşehir Ankara’da yapılacak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin merasimine katılacağı bildirildi. Açıklamada, “Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin merasimine katılmak için davet aldı. Paşinyan 3 Haziran’da Ankara’ya gidecek” tabirleri kullanıldı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir