Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Dışişleri’nden sistemsiz göçe memleketler arası davet

Dışişleri’nden sistemsiz göçe memleketler arası davet

ateshaber ateshaber -
23 0

ANKARA (İGFA) – Dışişleri Bakanlığı, sistemsiz göçmen taşıyan bir balıkçı teknesinin 14 Haziran’da Yunanistan açıklarında batması sonucu ortalarında çocuk ve bayanların da bulunduğu çok sayıda can kaybı yaşanmasından büyük keder duyulduğunu belirterek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Akdeniz coğrafyasında yaşanan trajedinin ne birinci, ne de son olacağına vurgu yapıldı.

“Düzensiz göçe sebep olan nedenler ortadan kaldırılmadan bu cins felaketlerin önlenmesi mümkün değildir” denilen açıklamada, “Aksi tarafta üretilecek tahliller yalnızca göçmenlerin ve sığınmacıların acıları ile denizlerdeki vefatları artıracaktır. Mültecilerin ve sığınmacıların hayat şartlarının güzelleştirilmesi ve meselelerine kalıcı tahliller bulunması hepimizin ortak sorumluluğudur. Yaşanan bu elim olay, milletlerarası toplumun bu mevzuya hemen tahlil bulma zorunluluğunu bir sefer daha gözler önüne sermiştir. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nün yaklaşmakta olduğu bu günlerde, milletlerarası toplumu bir defa daha adil sorumluluk ve yük paylaşımına davet ediyor, bölgemizdeki göç hareketlerinin kökeninde yatan sıkıntıları ortadan kaldırmak için birlikte çalışmaya çağırıyoruz” sözlerini kullandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir