Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti

ateshaber ateshaber -
24 0

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Konseyinde yemin ederek misyonuna resmen başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Konseyinde yemin etmek üzere Meclis’e geldi. Erdoğan, Meclis’e gelişinde Süreksiz TBMM Lideri Devlet Bahçeli tarafından resmi merasimle karşılandı. Merasim kıtasını selamlayan Erdoğan, Meclis Onur Holü’ne geçti.

Ardından Devlet Bahçeli, özel oturumu başlattı. Bahçeli, “Yapılacak merasimin formunu kısaca arz ediyorum. Biraz sonra Sayın Cumhurbaşkanı tutanağı teslim almak ve ant içmek üzere Genel Konsey salonuna davet edilecek, Başkanlık kürsüsüne geleceklerdir. Genel Şura, Sayın Cumhurbaşkanı’nı ayakta karşılayacaktır. Tutanağın takdiminin akabinde Sayın Cumhurbaşkanı ant içecektir” dedi. Akabinde seçilme tutanağı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edildi.

ERDOĞAN, MECLİS’TE YEMİN ETTİ

Erdoğan’ın Meclis’teki yemin konuşması:

“Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin parçalanamaz bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve koşulsuz egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk prensip ve inkılaplarına ve laik Cumhuriyet unsuruna bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, ulusal dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması idealinden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve onurunu korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım misyonu tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve onurum üzerine and içerim.”

YEMİN METNİNİ OKUDU

Genel Şura, Devlet Bahçeli başkanlığında açıldı. Recep Tayyip Erdoğan, Başkanlık Divanında, Cumhurbaşkanı seçildiğine dair tutanağı TBMM Süreksiz Lideri Devlet Bahçeli’den teslim aldı ve ant içmek için hitabet kürsüsüne geçti. Erdoğan yemin metnini okuduktan sonra izleyiciler ve çok sayıda vekil tarafından ayakta alkışlandı.

AİLESİ DE LOCADAN TAKİP ETTİ

Erdoğan’ın yemin merasimine şahit olmak isteyen eşi Emine Erdoğan, kızları Esra Albayrak, Sümeyye Erdoğan Bayraktar, oğlu Bilal Erdoğan ve karısı, damadı Selçuk Bayraktar da Meclis’te hazır bulundu. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ve oğlu Ahmet Burak Erdoğan’ın yokluğu dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir