Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. ‘Çiftlikten Sofralara’ iş modeli bölüme örnek oluyor

‘Çiftlikten Sofralara’ iş modeli bölüme örnek oluyor

ateshaber ateshaber -
30 0

BURSA (İGFA) – Her yıl 1 Haziran’da Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) öncülüğünde kutlanan Dünya Süt Günü; sütün insan sıhhati için kıymeti, toplumsal yaşama tesiri ve iktisada katkıları hakkında farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

Sektörün temsil örgütü olan, memleketler arası sütçülük federasyonu IDF ise süt kesiminin; tabiatın, toplumun ve hayvansal üretimin sürdürülebilirliğini gözetirken insanların beslenmesine ait sağladığı sınırsız fırsatlara dikkat çekiyor.

Dünya Süt Günü münasebetiyle açıklama yapan Sütaş İdare Heyeti Lideri Muharrem Yılmaz, “Bildiğiniz üzere süt, sağlıklı bir ömür sürebilmemiz için gerekli olan besin öğelerini, tabiatında eksiksiz bir istikrarda bulunduran, en temel besinimiz. Besin yeterliliği kaygılarının arttığı bu devirde, süt ve süt eserlerinin, artan dünya nüfusunun beslenmesindeki rolü de giderek kıymet kazanıyor. Biz de Sütaş olarak “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modelimiz ile süt paha zincirinin bütününü kapsayarak üretimimizi ve verimliliğimizi artırıyor, eserlerimizin doğallığını, lezzetini ve besin bedellerini teminat altına alıyoruz. Ayrıyeten bitkisel üretimden başlayarak gübre ve güç üretimine kadar uzanan iş modelimiz; çevresel, toplumsal ve ekonomik boyutlarıyla özgün ve örnek bir sürdürülebilirlik modeli oluşturuyor. Gücümüzü çiftliklerimizin gübreleri ve fabrikalarımızın organik atıklarından üretiyor, suyumuzu geri kazanıyor, toprağımızı ürettiğimiz organik gübreler ile koruyor, onarıyoruz” diye konuştu.

Sütçülüğün sosyo-ekonomik tesirine de dikkat çeken Yılmaz, “Yatırım yaptığımız her bölgede süt ve süt eserleri fabrikalarının yanı sıra damızlık yetiştirme çiftlikleri, yem fabrikaları, güç ve gübre tesisleri de kuruyoruz. Entegre iş modelimiz, bulunduğumuz bölgelerin kalkınmasına kıymetli katkılar sağlıyor.” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir