Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursalı inşaat mühendisi Cet tohumundan mucizevi bitkiler üretiyor

Bursalı inşaat mühendisi Cet tohumundan mucizevi bitkiler üretiyor

ateshaber ateshaber -
38 0

Memet Can YEŞİLBAŞ – Bursada Bugün / BURSA (İGFA) – Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki çiftliğinde cet tohumlarını gelecek jenerasyonlara ulaştırmayı maksat edinen İnşaat Mühendisi Ferdi Tercanlıoğlu, halk ortasında Sabır Otu yahut Yedi Damar Otu isimleriyle da bilinen bitkinin, annesinin hastalığına âlâ gelmesiyle ortaya çıkan cet tohumu yetiştirme sürecini aktardı.

Geçmişten günümüze kadar jenerasyondan nesile aktarılan, mahallî coğrafyanın iklim şartlarına ahenk sağlamış ve doğal olarak gelişmiş tohum çeşidi olan Cet tohumlarının yıllar boyunca yapılan seleksiyonlar sonucunda elde edilmiş ve yüksek verimlilik, dayanıklılık ve lezzet üzere özellikleriyle tanındığına dikkati çeken Tercanlıoğlu, çağdaş tarım tekniklerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu cet tohum çeşitlerinin kullanımım azalmış ve yerini kibrit tohumlara bıraktığına dikkati çekti.

“YAŞANAN MÜCİZEYE TABİPLER BİLE ŞAŞIRDI”

Ata tohumlarını üretmeye karar vermesine neden olan birinci olayı aktaran Ferdi Tercanlıoğlu, annesinin hastalığı hasebiyle birtakım şeylere şahit olmalarının cet tohumlarını üretmeye yönelttiğini söyledi.

“Yaşadığımız olaylardan sonra anladık ki bizlerin kurtuluşu cet tohumlarını üretmekten geçiyor” diyen Tercanlıoğlu, “Ata tohumlarının gelecek jenerasyonlara aktarmanın gerekliliğine inandık. Amatör bir formda tohumlarımızı üretip, gerçek kullanıcılara fiyatsız bir halde dağıtıyoruz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir