Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Çiftçilere damlama sulama dayanağı

Çiftçilere damlama sulama dayanağı

ateshaber ateshaber -
30 0

ANKARA (İGFA) – Etraf dostu geri dönüşüm projelerini hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, ortaya çıkan eserlerin kıymetlendirilmesi için de çalışmalarına devam ediyor.

ABB iştiraklerinden BelPlas AŞ, Kahramankazan’da kurduğu geri dönüşüm tesislerinde park ve bahçelerden toplanan atık plastikleri geri dönüşümle damlama sulama borusu hâline getiriyor. Üretilen damlama sulama boruları da Başkentli üreticilere dağıtılıyor.

“AMACIMIZ TOPRAK VE SU KAYNAKLARINI AKTİF KULLANMAK”

Pilot bölge seçilen ve zerzevat üretiminin ağır olduğu Nallıhan’ın Davutoğlan Mahallesi’nde 28 zerzevat üreticisine fiyatsız damlama sulama borusu takviyesinde bulunuldu.

ABB Kırsal Hizmetler Daire Lideri Ahmet Mekin Tüzün, “Bu borular belediyemizin iştiraki olan BelPlas AŞ tarafından Ankara’dan toplanan plastik atıkların değerlendirilmesiyle elde edilen borulardır. Damlama sulama borularını bir sonraki yıl tekrar kendilerinden toplayarak geri dönüşümde değerlendirip yeni baştan sulama borularını üreticilerimize dağıtacağız. Gayemiz toprak ve su kaynaklarını aktif kullanmak ve sürdürülebilir kullanım sağlamak… İklim değişikliğinde su kaynaklarını aktif kullanımını sağlayacak prosedürlerini geliştirmeye devam ediyoruz. Bununla birlikte Ankaralı üreticilerimizin gereksinim duyduğu tüm ziraî takviyeleri vermeye devam ediyoruz” dedi.

YEŞİL İKTİSAT HAYATA GEÇİRİLİYOR

Proje kapsamında; kırsalda üretim yapan çiftçilerin uzun yıllar kullanmış olduğu geri dönüştürülebilen sulama borusu ve plastik aksamlar da çiftçilerden toplanarak BelPlas AŞ tesislerinde geri dönüşümü sağlanarak tekrar damlama sulama borusu üretimi gerçekleştirilecek.

Proje ile yeşil ekonomiyi harekete geçirmek (geri dönüştürülebilirlik), yüzde 70 sulama suyu tasarrufu, girdi maliyetlerinin azalması, faal gübreleme ve dekardan daha fazla eser alınabilmesi hedefleniyor.

ÜRETİCİLERDEN BÜYÜKŞEHİRE TEŞEKKÜR

Damlama sulama borusu takviyesinden yararlanmak isteyen zerzevat üreticileri duydukları memnuniyeti şu sözlerle lisana getirdi:

-Rıza Tuncel (Davutoğlan Mahallesi Muhtarı): “Başta köy halkı ismine bu türlü bir damlamayı düşündükleri için ve yardımları için Büyükşehire teşekkür ediyorum. Hem sudan tasarruf edeceğiz, yeterli bir mahsul alacağız hem de gübresini tıpkı anda verebileceğiz. Çiftçide bundan şad kalacak.”

-Mükerrem Çolak: “Senelerdir üreticilik yapıyoruz. Bu türlü bir takviye görerek yapmaktan daha çok mutlu olduk. Daha evvel mazot aldım, fide aldım. Sulama borularını evvelden beri kullanıyorum eskiyen boruların yerine yeni sulama borularını koyacağım.”

-Ali Şükrü Yılmaz: “Piyasa yüksek olduğu için boru alamadık. Büyükşehirin dağıttığı damlamalardan şad kaldık. Bundan sonra da dağıtmaya devam etmesini isteriz. Elma, üzüm ve ayva üreticiliği yapıyorum. Elektrik ve sudan tasarruf sağlamış olacağız. Gübreleme ve sulama da bu borular bize çok yardımcı olacak.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir