Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. EKONOMİ
  4. »
  5. Chengdu- İstanbul uçuşları yine başlıyor

Chengdu- İstanbul uçuşları yine başlıyor

ateshaber ateshaber -
25 0

İSTANBUL (İGFA) -Çin’in Chengdu merkezli havayolu şirketi Sichuan Havayolları, pandemi periyodunda durdurduğu Chengdu- İstanbul uçuşlarının birincisine 21 Haziran tarihinde yine başlıyor. Türk-Çin Kültür Derneği bünyesindeki Ajans Lotus’a bilgi veren Ligarba Turizm Bilet Departmanı Müdürü Alperen Erbaş, karşılıklı seferlerin pazartesi ve çarşamba günlerinde olmak üzere haftada iki uçuş formunda gerçekleşeceğini söylüyor.

Sichuan Havayolları İstanbul uçuşlarında fiyat avantajının yanı sıra, geniş uçuş ağı ve fiyatsız iç sınır aktarma fırsatları bulunduğunu hatırlatan Erbaş şu bilgileri veriyor: “Bu fırsatlar Çin’e seyahat edecek bireylerin ilgisini çok çekiyor. Yeni konsolosluğumuzu açtığımız Sichuan eyaletinin başşehri Chengdu yaklaşık 12 milyonluk nüfusuyla Çin’de büyüklük olarak 7. sırada yer alıyor. Chengdu merkezli Sichuan Airlines, 25 ülkede 130’u aşkın destinasyona sefer düzenliyor.”

Dev Pandaların Merkez Üssü

Çin’in Sichuan eyaletinin doğal hoşlukları, yüksek dağları, ovaları, tarihi ve Chengdu’daki dört panda üretim merkeziyle öne çıktığını vurgulayan Erbaş şöyle devam etti: “Sanxingdui müzesindeki bronz sanat yapıtları boyutu ve kalitesiyle arkeologları hayrete düşürüyor. Chengdu etrafında yaşayan Sanxingdui halkıyla başlayan uygarlığın 3 bin yılı aşkın bir geçmişi var. Chengdu yakınlarındaki Qin Dujiangyan projesi üzere büyük antik inşaat planları da mevcut.”

Chengdu’nun dünyaca meşhur şirin dev pandalarının Chengdu’daki dört üste yetiştirildiğini kaydeden Erbaş “Bunlardan bilhassa Dujiangyan, Wolong ve Bifengxia Dev Panda Üssü çok ünlü. Buraya gidenler yalnızca pandaları görmekle kalmayıp, onların bakımına istekli olarak da dahil olabiliyor” diye ekliyor.

Sichuan’da Jiuzhaigou ve Huanglong üzere yüksek rakımlı ulusal park alanları olduğu belirten Erbaş, “Buralar gezginlere süper doğal hoşluklar sunuyor. Sichuan ovalarının birçok yılın her mevsiminde ziyarete uygundur. Sichuan ziyaretçilerine, Tibet kültürünü deneyimleyebilme fırsatı da sunuyor. Xinduqiao’da Tibet yakları ve çobanları görülebilir. Sichuan Operası izlenmeden ve Çin mutfağının dünya çapında mutfağının favori yemekleri tadılmadan dönülmemeli. Teşebbüsçü Su Shaojun ise ünlü Titanic gemisinin bir kopyasını 150 milyon dolar harcayarak inşa etti. Gemi, Sichuan’daki turizm merkezinin tema parkında sergilenecek. Böylelikle Sichuan’a gidecek turistler için yeni bir cazibe daha merkezi oluşturuldu.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir