Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa’nın trafik tahlillerine ‘Aklın Yolu Ödülü’

Bursa’nın trafik tahlillerine ‘Aklın Yolu Ödülü’

ateshaber ateshaber -
24 0

BURSA (İGFA) – Türkiye Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği’nin 5. Olağan Genel Heyeti Ankara’da yapıldı. Toplantıya, dernek üyelerimizin yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından üst seviye yetkililer, büyükşehir belediyelerinden temsilciler, çok sayıda özel firma temsilcisi, akademisyenler ve araştırmacılar katıldı. Genel Konseyde ‘6. Ulaşımda Aklın Yolu Ödülleri’ de sahiplerini buldu. 8 kategoride 17 müracaatın ödüllendirildiği tertipte, Belediyecilik kategorisinde Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hareketli Araç Verisi ve Trafik İdare Kameraları ile Hibrit Dinamik Kavşak Denetim İdaresi ile mükafata bedel görüldü.

DÜNYADA BİR İLK

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin TÜRKSAT işbirliğiyle hayata geçirdiği Trafik İdare Merkezi ile yalnızca Türkiye’de değil, dünyada bir birinci, Bursa’da gerçekleşti. Bursa’daki en kritik 35 kavşağa adaptif sistemlerin kurulduğu, 250 kavşağın ise uzaktan denetim edildiği sistem sayesinde, hareketli araç verisiyle kavşaklar ortasındaki sürat dataları inceleniyor, kavşaklar ortası uyum sağlanarak trafik akışı hızlanıyor. Kavşak genelinde araçların ortalama bekleme müddetini en aza indiren sistem, hareketli araç verisi ile yoğunlukları ve kavşaklar ortasındaki sürat datalarını inceleyerek kendi içerisinde çalıştırdığı algoritmalar ile kavşaklar ortası uyumu sağlayarak kavşakları en verimli halde çalıştırıyor. Tüm dünyada uzunca bir müddettir yapılabilirliği tartışılan bu teknolojik sistem, birinci kez Bursa’da hayata geçirilmiş oldu. Ayrıyeten hareketli araç verisi ile kent içerisindeki hareketliliği tespit etmek için kentte başlangıç – varış matrisleri oluşturuluyor. Bu sayede trafikte gezen araçların yüzde kaçının nereden gelip hangi güzergâh üzerinden nereye gittiği tespit ediliyor. Böylece kent makro ve mikro ölçekte daha ayrıntılı incelenerek, nerede orta irtibat yolları yapılmalı, nerede nasıl bir yapılaşma olmalı, trafik hangi güzergâhlardan nasıl yönetilmeli, bunların hepsi tespit edilebilecek. Şu anda en teknolojik datalardan biri olan bu sistem ile Türkiye’de trafiğine ve kentin gelişimine de taraf veren birinci kent Bursa oldu.

TEK MERKEZDEN YÖNETİM

Proje kapsamında Bursa’nın en kritik 35 kavşağına adaptif sistemler kuruldu, 250 kavşak ise uzaktan denetim edilebilecek formda Trafik İdare Merkezi’ne bağlandı. Adaptif sistemlerin kurulduğu 35 kavşakta trafik idaresi maksadıyla 133 adet araç sayım ve 21 adet balıkgözü kamera bulunuyor, bu kameraların 25 tanesi deşarj tespit sistemi olarak çalışıyor. Bu kameralar ile araçların hareket tipine nazaran işgaliye bedeli hesaplanarak kavşakların dinamik olarak yönetilmesi sağlanıyor. Ağır olan tarafın mühleti uzatılırken, yoğunluğu az olan tarafların müddetleri kısaltılmaktadır. Merkeze bağlanan bu 250 kavşak ile kavşaklardaki yanılgı durumları ile kavşakların anlık durumları izlenebilecek ve gerekli olması durumunda Trafik İdare Merkezi’nden tüm kavşaklara müdahalede bulunulabilecek. Proje kapsamında geliştirilen deşarj tespit sistemleri ile kavşak ayrılış kolunun kavşağı boşaltamaması hâlinde sistem bunu tespit ederek ilgili kavşak ayrılış koluna kırmızı ışık yakarak kavşak içinin kilitlemesinin önüne geçilecek. Bunlara ek olarak proje kapsamında kritik noktalara kavşak bölgesinin izlenmesi için 11 adet hareketli kamera ve istatistiksel data toplanması için 23 adet araç sayım kamerası montajları yapıldı. Araç sayım kameraları ile kentin kritik noktalarında daima olarak araç sayımları alınacak ve bu istatistiklere nazaran trafik düzenlemeleri yapılacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir