Ateş haber hep yanınızda

  1. Anasayfa
  2. »
  3. SON DAKİKA
  4. »
  5. Bursa’daki etraf fikirleri ödüllendirildi

Bursa’daki etraf fikirleri ödüllendirildi

ateshaber ateshaber -
26 0

BURSA (İGFA) – Su kıtlığı, sel, taşkın, atık suların tekrar kullanımı, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımının arttırılması, şebekedeki su kayıp kaçaklarının denetimi, dere ıslahı üzere hususlarda yeni fikirler üretilmesi ve projeler geliştirilmesi gayesiyle ‘Aklım, Fikrim Bursa’ temasıyla düzenlenen İdeathon Fikir Müsabakası tamamlandı.

Çevre Muhafaza ve Denetim Dairesi Başkanlığı uyumunda düzenlenen yarışta, seçici konseyin belirlediği 14 takım, etrafa dair umut veren projeleriyle yarıştı.

DSİ 1. Bölge Müdürlüğü, Bursa Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü, BUSKİ, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, BTSO Etraf Mühendisleri Odası Bursa Şubesi de 10 adet mentor ve 9 heyet üyesi ile yarışa dayanak verdi.

Jüri tarafından yenilikçilik, uygulanabilirlik, yarattığı yarar ve kitlesel tesir üzere kriterlere nazaran mükafata layık görülen birinci üç grup belirlendi. Buna da ‘Sürdürülebilir Gelişim Merkezi’ fikri ile birinci olan Gençliğin Sesi Grubu 50.000 TL’lik mükafatın sahibi oldu. ‘İklim Değişikliğine Uyumlu Kentsel Çözümlemelerde Akupunktur Yaklaşımı’ fikri ile ikinci olan Dokuz 3 Çeyrek Grubu 35.000 TL ve ‘Su Tasarrufu’ fikri ile üçüncü olan Su Bükücüler Takımı de 20.000 TL para mükafatı kazandı.

Bu ortada ‘Sürekli Değişim İklim Değişikliğini Önleyelim’ fikri ile Yarını Koruyanlar Takımı Heyet Özel Mükafatına layık görüldü.

KURAKLIK KAPIDA

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu’nda düzenlenen ödül merasiminde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, iklim değişikliği ve kuraklığın yalnızca Bursa’nın değil bütün dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük meselelerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’de yeşil sıfatıyla anılan Bursa’yı kuraklığa karşı dirençli hale getirmek için ağır mesai harcadıklarını söz eden Lider Aktaş, “Su kıtlığı, sel, atık suların tekrar kullanımı, yağmur suyu hasadı, gri su kullanımının arttırılması, su tasarrufu, su kaynaklarının korunması, ziraî sulamada su kaybının en aza indirilmesi, dere ıslahı hususlarında yeni fikirlerin üretilmesi ve projelerin geliştirilmesi için bu müsabakayı düzenledik. Müsabakamızdan çıkan proje fikirlerini belediyemizin çalışma alanlarında uygulamaya alarak, Bursa’mızı iklim değişikliği ve kuralıkla gayret konusunda daha ileri bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Etraf konusunda hayatın her etabında, herkesin yapabileceği şeyler olduğunu düşünüyorum. Sürdürülebilir ve hakikaten bir hayat üslubu olması gerektiğine inanıyorum. Bu noktada da eğitim topluluğunda da etrafa dair çok daha kıymetli adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Zira sahiden biz bu günleri gelecekte çok arayacağız. Hoyratça tüketim var ve maalesef tüketmeye de devam ediyoruz. Bu noktada bir şeyler yapabilen, bir şeyleri ortaya koyabilen, fikir üretebilen ve toplumda bununla alakalı bilinçlendirme yapan herkese yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra fikirleriyle gelecek ismine umut veren fikir sahipleri ödüllendirilirken, müsabakaya katılan 14 takımın tüm takım üyelerine teleferik ile Uludağ’a gidiş dönüş bileti ikram edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir